alçıpan asma tavan

Alçıpan asma tavan uygulamaları

TrendyHome

Her türlü yapının en vazgeçilmez dekor malzemelerinden bir tanesi olan, sahip olduğu pek çok uygulama alanı ile mekanlara şıklık ve zarafet katan Alçıpan, dekoratif olduğu kadar, sağladığı yalıtımlar ile geri dönüşümü de oldukça avantajlı olan bir yapı sistemidir. Tavanlardaki kusurların kapatılmasında, aydınlatmanın daha görkemli olmasında ve dekor katmasında uygulanan asma tavanların yanı sıra, özellikle iş yerlerini daha kullanılabilir hale getirmek için bölme olarak da kullanılan alçıpan sistemleri; kolay uygulanma, ekonomik fiyat, geri dönüşü olan ve estetik yönü ile oldukça güçlü ve göz alıcı bir uygulama çeşididir.

İstenilen formlarda tasarlanan ve sınırsız uygulama çeşitliliğine sahip olan bu ürünler, plakalar şeklinde ve belirli kalınlıklarda imal edilerek, alanlara kolay bir şekilde montaj sağlar, bu özelliği ile işyerleri tadilat ve dekorlarında zaman ve iş gücü kaybının önüne geçer. Gerek tavan da gerekse bölme amaçlı uygulandığı her iki durumda da ortadaki; kablo, boru, inşaat kusurları ve kötü görüntüleri kapatma misyonu bulunan, ses ve ısı yalıtımı yaparak büyük ölçü de konfor sağlayan Alçıpan Bölme Sistemleri, hem yeni binaların hem de tadilat gören alanların vazgeçilmeyen unsurlarıdır.

Alçıpan asma tavan mevcut betonarme, çelik konstrüksiyon veya ahşap tavan iskeleti altında mekanik ve elektrik imalatlara montaj boşluğu sağlayan sisteme verilen ortak isim. Mevcut tavandan sarkıtılan metal çubuklara yatay profiller asılarak oluşturulan bu sistem alçıpan ya da dekoratif paneller ile sonlandırılır. Böylece asma tavan kurulan yerlerde ciddi alan tasarrufu yapılır.Normal alçı levha,suya ve neme dayanıklı yeşil alçı levha ve yangına dayanıklı kırmızı alçı levhalar uygulanabilir.

Alçıpan asma tavanın kullanım alanları

Büro ve İşyerleri
Sanayi Yapilari
Hastaneler
Restaurantlar
Spor Salonlari
Aliş Veriş Merkezleri
Bankalar
Mağazalar
Konutlar ( Banyo, WC, Mutfak )
Metrolar
Fabrikalar
Prefabrik Yapilar
Konferans Salonlari
Akar Yakit Servis İstasyonlari

Alçıpan asma tavan özellikleri

Betonarme, asmolen, ahşap, çelik gibi her türlü döşemenin altına uygulanabilir.
Düz ya da eğimli tüm çatılarda ısı ve ses yalıtımı yapma olanağı sağlar. Tavanlardaki aydınlatma sistemleri için estetik çözümler üretir. Tavan tipine göre, yapı iskeleti ve üst döşemenin yangın direncini arttırır. Tavanlardaki karolajlı asma tavan sistemlerini tamamlayıcı bir görev üstlenir. Çatı makasları arasındaki yüksek aks aralıklarını geçmek için en uygun sistemlerden biridir.
Esnek bir sistem olduğundan, bina duvar ve tavanlarının büzülme-genleşme hareketlerine kolaylıkla uyum gösterir; çatlama yapmaz.