Pegasus rotayı İMKB`ye çevirdi

Pegasus Hava Yolları ve mevcut ortaklardan Esas Holding A.Ş., şirket hisselerinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda ( İMKB ) işlem görmesi amacıyla resmi halka arz başvurusunu gerçekleştirdi.

Pegasus tarafından yapılan açıklamada, halka arzın şirketin yeni hisselerinin halka arzı ile Esas Holding’in şirketteki mevcut hisselerinin bir kısmının halka arzından oluşmasının beklendiği kaydedildi. Halka arzın ilk gelirlerinin şirketin uçak filosunun ve uçuş ağının genişletilmesinin finansmanı, likidite pozisyonunun güçlendirilmesi ve şirketin genel ihtiyaçları için kullanılması bekleniyor.

İlk çeyrekte bitecek

Halka arzda tek yetkili global koordinatör ve ortak talep toplayıcı olarak Barclays Bank PLC ile ulusal koordinatör ve ortak talep toplayıcı olarak İş Yatırım Menkul Değerler’in görev yapacağı belirtildi. Halka arzın gerçekleşmesi ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na kotasyonu için SPK, İMKB ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de dahil olmak üzere tüm düzenleyici makamların onaylarının alınmış olması gerektiği bildirildi. Halka arzın piyasa şartlarına bağlı olarak 2013’ün ikinci çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

İç hat tarifeli uçuşlarına 2005 yılında başlayan Pegasus Hava Yolları, taşıdığı misafir büyüklüğü açısından Türkiye’nin en büyük 2. havayolu şirketi konumunda bulunuyor. Türkiye’de 29, Avrupa, BDT ülkeleri ve Ortadoğu’da 41 destinasyona tarifeli seferler gerçekleştiren Pegasus, destinasyon ağını Ortadoğu, Kuzey Afrika, Merkez ve Doğu Avrupa ile Rusya başta olmak üzere diğer BDT ülkelerini de ekleyerek genişletmeyi planlıyor.

Kaynak