Potasyum fazlası nasıl azaltılır?

Potasyum, kasların işlevlerini yerine getirmesini sağlayan ve kanda bulunan bir mineraldir. Ani gelişen böbrek işlevlerindeki bozukluklardan dolayı potasyum yükselmesi yaşanır. Tansiyon hapları, hormonların azalması, kan hücrelerinin zarar görmesi, alkol, yüksek dozda alınan ilaçlar, yaralanma yada yanıklar potasyumun yükselmesine etken olan nedenlerdir. Potasyum yüksekliği potasyum bakımından zengin olan besinlerin aşırı derecede tüketilmesi ile de ortaya çıkmaktadır.

Potasyum yükselmesi ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olur ve yaşamı tehdit eder. Bu sorun kendini kusma, yorgunluk, halsizlik, bozuk kalp ritimleri olarak belli eder. Eğer potasyum çok fazla yükselir ise kalp durmalarına sebep olur.

Potasyum yüksekliği tedavisinde diyalizin önemi büyüktür. Eğer diyaliz tedavisine rağmen potasyum yüksekliği düşmüyor ise bu ya diyalizin yetersiz geldiğini yada hastanın çok fazla potasyumlu besinler tükettiğini gösterir. Diyalize girmek yerine ilaç tedavisini tercih edenlerde potasyum düşmek yerine daha da fazlalaşabilir.

Potasyum yüksekliği olan kişiler için beslenme uzmanları muz, kayısı, incir, kavun, portakal, portakal suyu, mandalina, armut, erik, hurma, kivi, kuru üzüm, pancar, lahana, domates, ıspanak, kabak, patates, süt, yoğurt, nescafe, kakao, ay çekirdeği, cips gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durulmasını söylüyorlar.