Dekorasyon’da asya tarzı

TrendyHome

Japon ve Çin etkilerine gönderme yapar. Bambu malzeme ve doğadan alınan renklerle sakin, huzurlu bir ortam yaratılır. Daha çok Çin etkisinde kalınmışsa hayvan heykelleri ve parlak renkli, el yapımı aksesuarların yanı sıra iyi şans getirdiği söylenen kırmızı bolca kullanılır. Eğer Japon tarzı benimsenmişse minimalist Zen dekorasyon tarzı ağır basar. Az eşya, bambu malzeme, yeşillik ve mumlar bu stilin karakteristik özellikleridir

Zen stili dekorasyonda sade, minimalist mobilyalar hakimdir.Zen tarzı dekorasyon Japon tarzı ev dekorasyonunun bir öğesidir. Zen stili oda, basit ve az miktarda şeylerle dekore edilmiş, az renk kullanılmış,sade çizgiler içerir. Minimalist bu tarzı en iyi şekilde ifade eder. Diğer dekorasyon tarzlarında olduğu gibi ıvır zıvır şeyler göze çarpmaz,yerlerde renkli kilimler kullanılmaz.

Zen tasarım stilinde,sakin bir ortam,temiz ve dağınık olmayan bir düzen sağlamak önemlidir.Bunun için iyi planlanmış dolaplar,kutular,kalabalığı ortadan kaldırmak için depolama alanları oluşturulmalıdır.

Zen dekorasyon şemasında,çok az miktar metal,krom,renklerden beyazlar,kremler ve çok sade çizgiler mevcuttur.

Zen dekorasyon tarzını, evinizin herhangi bir odasında uygulayabilirsiniz.Sade ve basit çizgiler bulunduğu ortama sakin ve rahat bir hava verecektir.Özellikle günün yorgunluğunu atmak,rahat bir uyku uyumak istiyorsanız,yatak odaları için bu tarz,sakinleştirici atmosfer yaratır.Mutfak,banyo,çalışma odaları ve oturma odalarınızda da rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda Zen prensiplerini kullanarak birkaç ipucu:

Doğadaki 5 elemente;toprak,ateş,ahşap,metal ve su elementine göre dekore edin.

  1. Evinizin içinde küçük bir fıskiye veya güzel çerçeveli bir şelale resmi yerleştirin.
  2. Odanızda bir,en fazla iki bitki,seramik heykelcik veya cam bir obje bulundurun.
  3. Evinizde şömineli bir mekan yaratın.Eğer yoksa değişik mumlardan koleksiyon oluşturun.
  4. Bir veya iki parça ahşap mobilya edinin. Özellikle son senelerin trendi bambu mobilyalar bu tarz için idealdir.
  5. Aydınlatma için metal lamba kullanın.

Unutmayın.Plastik kullanmayın!

Zen stili dekorasyon renklerine gelince…Toprak renkleri bu tarz dekorasyon için çok uygundur.Ayrıca gök mavisi,kahverengi,koyu yeşil,beyaz ve leylak rengi.

Ev dekorasyonunda aksesuarları minimum seviyede tutun. Perdelerde ise: dekoratif,hafif, panel veya katlamalı perdelerle doğal ışık alan mekanlar oluşturun.