Antrenman yapma isteği

Sağlık

Antrenman bağımlılıklarının iki temel sebebi vardır. Birincisi, yeme bozukluklarına sebep olan etkenlerle benzeşir ve kökleri çocukluğa veya erken dönem yaşam deneyimlerine kadar uzanabilir. Eğer kişi, çocukken şişmandıysa, kendisine dair çok olumsuz bir vücut fikri geliştirmiş olabilir. Bugün nasıl göründüğüyle alakasız bir şekilde, aynaya baktığında, hala o “şişman çocuğu” görmektedir. Bu da onu aşırı egzersiz yapmaya iten şeydir.

Bu kişi, kilo kontrolünü ve egzersiz alışkanlıklarını, yaşamının kontrolüne daha çok sahip olduğunu hissetmek amacıyla kullanabilir. Kendilerini kariyerlerinde ve özel yaşamlarında başarılı hissetmeyen erkeklerde bunu daha sık görebilirsiniz. Bu etkenler, gerçekten ciddi bir antrenman bağımlılığına sebep olabilir; artık sadece sağlık amaçları için egzersiz yoktur.

Antrenman bağımlılığının ikinci bir sebebi de kibirdir. Antrenmanın fiziğinizi geliştirdiği bir sır değildir. Bu yüzden bazı erkekler, ne kadar çok antrenman yaparlarsa o kadar iyi gözükeceklerine inanırlar. Ortalama bir erkekten daha iyi görünerek daha üstün olacaklarını düşünürler. Böyle durumlarda, tam anlamıyla bağımlılığa dönüşmeden önce antrenmanlar sağlığı tehdit edici şekillerde başlayabilir.