Minübüsler kaldırılıp, otobüsler arttırılacak, trafik rahatlayacak

Diğer

Habertürk’ün 03.Ocak.2012 tarihli haberinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın trafik ile ilgili yaptığı açıklamaya yer verilmiş. Bu açıklamaya göre;

“Trafik tüm dünyada büyük sıkıntılardan biri”

23 milyon günlük hareketi olan İstanbul’da da öyle. Fakat üzerinde çalıştığımız projelerimiz sayesinde trafik sorunu 1-2 yıla kadar çözeceğiz. Mesela; metro hatları genişletilecek. Yeni metro hatları açılacak, otobüslerin hepsi yenilenecek, körüklü yeşil otobüsler de büyütülecek. Ayrıca taranmış şeritler yapıyoruz. Otobüsler o şeritlerden gidecek. Ve içinde en az 3 yolcusu olmak koşuluyla araçlar da bu şeritleri kullanabilecekler. Bunları termik kameralar okuyacak. Akıllı kavşaklar yapıyoruz. Kavşaklarda hangi tarafa geçiş hakkı verileceğine sistem karar verecek. Bir araç eğer yol boşsa kırmızı ışıkta fazla beklemeyecek.”

Topbaş, minibüslerin de kaldırılacağını açıkladı: “Minibüsleri kaldırırken asla esnafı mağdur etmeyeceğiz. Mesela; bu esnaf otobüs hatlarına vs. yönlendirilecek. Bu çalışma bir geçiş sürecinde oturtulacak.”

Topbaş, taksi projesini de şöyle anlattı: “Artık taksiler caddelerde boş dolaşmayacak. Bir call center merkezi kuruyoruz. Bir caddede kaç taksi aracı olacağını merkez kontrol edecek. Araçlar çok güvenli olacak. Kartını okutabilen şoför kontağı açabilecek. Başkasının kartını okutan aracı kullanamayacak ve içeride panik düğmesine varacak kadar ileri bir yöntem kullanılacak taksilerde.” ifade edilmiş.

Öncelikle İstanbul’un trafik sorununun kısa vadede çözümlenemeyeceği bir aşikar.

Kısa vadeli her çözüm önerisi yeni maliyetleri de peşinde getiriyor. Mühim olan, kalıcı çözümlere ulaşmak için projeler üretmek ve bunları hayata geçirmektir.