Kaçakçılık Koyun Otlatmak Gibi

Genel Kültür

CHP’li milletvekillerinden oluşan heyetin Uludere’de yaptığı incelemelerde, köylülerin sırtlarında hastaneye ulaştırmaya çalıştığı yaralı 13 kişinin, bölgeye ambulans ve helikopter gönderilmediği için yaşamını yitirdiği öne sürüldü. Heyet, kaçakçılığın bölgedeki askeri ve idari amirlerin bilgisi dahilinde gerçekleştirildiği saptamasını yaparken “Çocuklar dersten çıkıp kaçakçılık yapmaya gidiyor. Kaçağa gitmek koyun otlatmaya gitmek gibi” görüşünü belirtiyor.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Ordu Milletvekili İdris Yıldız, Manisa Milletvekili Hasan Ören ve Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’den oluşan heyet, Uludere’de yaptığı incelemeleri tamamladı. Heyet bir rapor hazırlayarak önümüzdeki günlerde açıklayacak. Heyette yer alan CHP’li Fırat ve Ağbaba’nın yaptığı tespitler şöyle:

Bölgede kaçakçılık yasadışı olmaktan çıkmış.

Askerin ve devletin bildiği herkesin yaptığı bir uğaş haline gelmiş. 12-16 yaş arasındaki çocuklar kaçakçılık yapıyor. Çocuklar dersten çıkıp kaçakçılığa gidiyor. Kaçağa gitmek koyun otlatmaya gitmek gibi.

Aileler yıllardır kaçakçılık yapıldığı için çocuklarını gönderme konusunda herhangi bir risk görmüyor. Olayın meydana geldiği güzergâh sürekli olarak kaçakçılığın yapıldığı, terör örgütünün ise Türkiye’ye sızmak için kullanmadığı bir bölge.

Kaçakçılık yapan insanlar kendi ihtiyaçları için şeker ve un alıyorlar. Mazottan ise 50 TL ile 80 TL arasında değişen miktarlarda para kazanıyorlar.

Bölgedeki insanlar 35-40 kişilik gruplarla değil 5-6 kişilik gruplarla yanlarına aldıkları 7-8 katırla kaçakçılığa gidiyor.

Bölgedeki vatandaşların kaçakçılık dışında başka gelir kaynağı yok.

Her gün 100-150 kişi kaçakçılık yaparken sınırı geçip sonra tekrar Türkiye’ye dönüyor. Kaçakçılık yapanların çoğu öğrencilerden oluşuyor. Kaçakçılık askeri ve mülki idare amirlerinin bilgisinde yapılıyor. Bölge halkı özellikle son 10-15 gün içinde gidiş gelişlerin daha da rahat bırakıldığı, buna izin verildiğini ifade ediyor. Irak tarafından araçlarla başta mazot olmak üzere diğer kaçak mallar getiriliyor. Türkiye’den gidenler ise yanlarında götürdükleri çok sayıdaki katır gibi hayvanlar aracılığıyla kaçak malı ülkeye sokuyor.

ASKER YOLU KESİNCE

Olayın yaşandığı gün askerlerin 4 farklı dönüş yolunu kapatması üzerine 200-250 metre aralıklarla dönen 5-6 kişilik gruplar bir arada toplandı.

Asker ve diğer yetkililere, olayın meydana geldiği gün köylülerin saat 15.00 ile 16.00 arasında kaçakçılık yapmaya gittiği bilgisi telefon aracılığıyla verildi.

Asker ve diğer yetkililere bilginin verilmesine karşın yolları kesildiği için bir araya toplanan kişilerin bulunduğu bölgeye aydınlatma fişeği atıldı. Bölgeye önce top atışı yapıldı, ardından uçaklar bomba yağdırdı.

Korucu olan bir vatandaş yetkililere ulaşıp “Bombalamayı kesin benim de çocuğum orada” deyince yetkililer korucuyu “Senin çocuğunun orada ne işi var” diye azarlıyor.

13 KİŞİ YOLDA ÖLDÜ

Yaklaşık bir saat süren bombalamanın ardından 13 kadar yaralı taşınarak köye getirildi. Bu sırada bölgeye helikopter veya ambulans gelmediği için bu kişiler de yaşamını yitirdi. Uçakların bombardımanından 2 kişinin daha kurtulduğu, bu kişilerin Irak tarafına kaçtığı belirtiliyor.

Bakanların taziye ziyaretinde bulunduğu kişinin olayda hayatını kaybeden yakını yok. Köylüler bu duruma “Başbakan telefon şovu yaptı” diye tepki gösteriyor.

Olaydan kurtulan ve tek görgü tanığı olan kişinin ifadesi önceki gün itibarıyla alınmamıştı. Savcılık çok yavaş hareket ediyor.

Köylüler TBMM’nin bu konuyu aydınlatmasını talep ederken olayın ihmalden kaynaklanmadığını, kasıtla yapıldığını düşünüyor

CHPDEN TERÖR TAZMİNATLARI ARTIRILSIN ÖNERİSİ

CHP terör ve terör mağdurlarına ödenen 22 bin 561 TL tazminatın 64 bin 460 liraya çıkartılması için yasa önerisi verdi.

CHP Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Kanununda değişiklik yapılması için yasa önerisi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak ve Ardahan Milletvekili Ensar Ögüt ile arkadaşlarının verdiği öneride yasanın 9’uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “7000” ibaresinin “20000” olarak değiştirilmesi istendi.

Önerinin gerekçesinde terör eylemleri ve terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle maddi zarara uğrayanların yargı yoluna gitmelerine gerek kalmadan idarece ve en kısa sürede sulh yolu ile karşılamak için çıkartılan yasada 7000 gösterge ile memur aylık katsayısının çarpımı ile ortaya çıkan tazminat rakamının günümüz şartlarında yeterli olmadığı belirtildi.

CHP’nin yasa önerisi kabul edilirse 7000 göstergeye göre 22 bin 561 TL olarak hesaplanan tazminat miktarı, 20000 gösterge ile hesaplandığında 64 bin 460 TL olacak.