Hüseyin Ertunç Resim Sergisi

Otuz küsur senedir yurtiçinde ve yurtdışında birçok kişisel bir o kadar da karma sergi gerçekleştirmiş olan Hüseyin Ertunç son yağlıboya resimlerini 6 Ocak – 4 Şubat 2012 tarihleri arasında Nişantaşı Tem Sanat Galerisi’nde sergiliyor. Ertunç, halen Bodrum’da resim çalışmalarını, müziğini ve yaşamını sürdürmektedir.

Hüseyin Ertunç ‘un hayat felsefesi

Hayat felsefesi “Gerçek olan yaşarken canlı olmak” olan, hareketin ve dengenin insan yaşamındaki özgünlüğü yarattığını söyleyen sanatçı resimlerinde bunu vurgularcasına renk ve figür kullanır.. Samimiyet ve deneyselliğin ön planda olduğu resimlerine zamanı da katmıştır. “bugün yaptığım resmi dün ve yarın yapamazdım” diyerek bazen kaos bazen ise sessiz bir sadelik içeren resimlerini yapar. Resimlerin anlamı, onların görülmeleri, okunmaları ve de bakanların yaşamış olduklarıdır.

Hüseyin Ertunç‘un 2012 sergisinde sergilediği yeni resimlerinde ışık artık dışarıdan aydınlatmaz figürlerini. Onların içinden dışarıya doğru yayılan bir berraklık yansımaktadır, yani görünür kılmaktadır yeni resimlerinin içlerini. Eserlerin gücünü, sükûnetini, heyecanını ve de ne hakkında olduğunu resimdeki bu berraklık ortaya koyar. Hem bakılıp görülebilir, okunabilir hem de zevk alınır olur resimler.

Bu aynı berraklık resimlerin yapılış süresinde güzellikleri ve bulantıları ile hayatı, bittiğinde de “o dünya yaşamını” umursamasının ölçeğidir ressamın.

Her resim, yaşama bir temas, bir uyarı, bilinmeyenin görünür kılınmasıdır. Çaldığı doğaçlama müzikle, yaşadığı doğaçlama hayatla yaptığı resimlerde de anın getirdikleri içiçe yaşadığı doğa ile birlikte bize ulaşır. Onun resmindeki doğaçlama, yaşantısı ve müziği ile bir paralellik gösterir. Yaşamının peşinde değil, yanıbaşında olduğu dile getirilir resimlerinde.

Resme başlama ile bitirme arasındaki süreç ressamın doruk noktalara ve o dünyaya tanık olduğu, bilinmeyenle dolaştığı süredir.

Hüseyin Ertunç, resimlerini deneysel ve doğaçlama müziğin beraberinde üretmektedir. Sergi açılışına katılanlar sanatçının arkadaşları ile beraber gerçekleştireceği doğaçlama müziği canlı olarak dinleme fırsatı bulurlar.

Hüseyin Ertunç resim sergisi www.temartgallery.com sayfalarında

Türk sanatına bir soluk getiren Ertunç’un resim sergisine, sergiyi galeride izleme olanağı bulamayanlar, Tem Sanat Galerisi’nin www.temartgallery.com adresinde devamlı güncel tutulan sayfalarında ulaşabilirler.