Çotanak Markası Marketlerde.

Genel Kültür

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi’nden almaya başladıkları yağlık fındığın yüzlerini güldüreceğini söyledi.

İlk başta yağ fiyatlarının düşük olması nedeniyle umutsuz olduklarını ancak yağ fiyatlarının yükselmesiyle de umutlandıklarını belirten FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar, elde edecekleri gelirle üretici borçlarının tamamını ödeyebileceklerini kaydetti.

Bayraktar yaptığı açıklamada “TMO’dan toplamda alacağımız 50 bin ton fındığı partiler halinde almaya başladık. Şuanda alınan 2 bin 500 ton fındığın yağı sıkılarak çotanak markasıyla marketlerdeki yerini aldı. İkinci 2 bin 500 ton fındık ise kırılması tamamlanarak yağı sıkılmaya gönderildi. Üçüncü 2 bin 500 tonluk alımı da yakında yapacağız. İlk kararname çıktığında yağ fiyatları çok düşüktü o şartlarda alsaydık zarar edecektik. Ancak daha sonra yağ fiyatları 2 bin 500 TL’den, 6 bin 500 TL’ye yükselince yağlık fındığı almaya başladık. Şu şartlarda elde edeceğimiz gelirden çok umutluyuz. Net bir rakam veremeyebilirim fakat şunu açıkça ifade edebilirim ki şuanda üreticiye 35 milyon TL borcumuz bulunmaktadır ve borcumuzun tamamını ödeyecek kadar gelir elde edebileceğiz. Kaldı ki alacağımız 50 bin ton fındığın tamamı yağ olacak durumda değil, gerek görülürse entegremizde de işleyebiliriz” dedi.