Recep Tayyip Erdoğan Uludere İçin Askere Teşekkür Etti.

Genel Kültür

Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Genelkurmay Başkanı’na sivillerin gösterdiği hassasiyeti Genelkurmay’ın da göstermesinden dolayı teşekkür ettiğini belirterek, Şırnak’ta ölenlerin yakınlarına tazminat ödeneceğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘dan açıklama.

Çelik, gazete, televizyon ve haber ajanslarının haber müdürleriyle kahvaltılı toplantıda biraraya geldi. Gündeme ilişkin soruları cevaplayan Çelik, Uludere’de 35 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘ın dün yaptığı görüşmede Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e teşekkür ettiğini ifade eden Çelik, “Başbakan, sivillerin gösterdiği, AK Parti’nin gösterdiği hassasiyeti onlar da gösterdiği için teşekkür etti. Genelkurmay Başkanlığı ertesi gün başsağlığı mesajı yayınladı. TSK’nın yapacağı yılbaşı eğlencelerini iptal etti. Genelkurmay geçmişteki gibi tavır takınsaydı bizim de tavrımız farklı olurdu. TSK, ‘Biz onları terörist zannıyla bombaladık’ diyor. Kasıt varsa, hata varsa, ihmal varsa gereğini yaparız. Kimsenin yanına kalmaz. İster istihbarat hatası deyin, ister beceriksizlik deyin. Bu tür kazalar geçmişte de yaşandı. Hukuk devletiyseniz, bir gemide 9 cani, bir masum bile olsa o gemiyi batıramazsınız” şeklinde konuştu.

Teröristlerin kaçakçı grubu kendilerine kalkan yaptığı iddialarını da değerlendiren Çelik, böyle olsa bile o insanların bombalanamayacağını söyledi. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ‘Devlet gereğini yaptı’ sözlerini dinlediğinde tüylerinin diken diken olduğunu belirten Çelik, devletin terör örgütü gibi davranamayacağını vurguladı.

Çelik, “Terörle mücadele edenler de hukuku gözetmek zorunda. Aksi ispat edilene kadar bu söylenenleri esas kabul ederiz. Ölen insanların yakınlarından özür dileseniz bile, tazminat ödeseniz bile o insanları geri getiremezsiniz ama hukuk devleti tazminat ödemeyi gerektirir. Bu yapılacak. Tazminat ödemek, maddeten özür dilemektir. Sözlü olarak da özür dilenir. Yapılması gerektiği zaman yapılır. Terörden zarar gören insanlara hükümetimiz döneminde 2.5 katrilyon lira tazminat ödedik. Gönlü kırılan halkın gönlünü almak bizim boynumuzun borcudur” dedi.

Böyle bir kaza meydana geldi diye Heronlar’ın bundan sonra uçmaması, uçakların terörist grupları vurmaması gibi bir şeyin söz konusu olmadığını dile getiren Çelik, bu konuyu ’33 kurşuna’ benzetmenin ise gaflet olduğunu söyledi. Çelik, “33 kurşunla yakınlık kurmak isterseniz Elazığ-Bingöl arasında katledilen 33 askere tersten benzetebilirsiniz. Yanlış yapan varsa artık 1993 şartlarında değiliz. Eskiden ‘kimvurdu-timvurdu’ denirdi. Kimvurduya, timvurduya gitme dönemi artık kapanmıştır. Uludere’de hayatını kaybeden, vefatı yürekleri burktu ama bu insanların ölümü üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışmak o derece vahimdir, ahlak dışıdır” ifadelerini kullandı.

İstihbarat konusundaki tartışmalara da değinen Çelik, Başbakan Erdoğan’ın saf bir insan olmadığını, yanıltıldığını görmesi halinde gereğini yapacağını söyledi. Buna karşın yargısız infaz yapmanın da doğru olmadığını vurgulayan Çelik, “Kimden ne istihbarat geldiği araştırmalar sonucu ortaya çıkacak” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Uludere İÇİN ASKERE TEŞEKKÜR ETTİ

Şırnak’ın Uludere İlçesi’ndeki 35 kişini ölümüyle ile ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “En küçük detayına kadar adli ve idari inceleme yapılıyor. Hassas çalışmalarından dolayı şahşım ve milletim adına Genelkurmay Başkanı’ma ve komuta kademesine teşekkür ediyorum.” demişti.