MHP’li Yusuf Ziya İrbeç ihraç edildi.

Genel Kültür

MHP Merkez Disiplin Kurulu Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç’i ihraç etti. İtiraz hakkı olduğunu belirten İrbeç hukuki sürecin devam ettiğini söyledi.

MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Mehmet Nacar’ın yazılı basın açıklaması ile duyurulan açıklamada, MHP Genel Başkanlığı’nca 22 Ekim 2011’inde gelen yazı ile Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç’in MHP’den tedbirli olarak kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kuruluna sevk kararı alındığı, bunun üzerine 24 Ekim 2011 tarihinde de takibat başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, oluşturulan tahkikat heyetinin çalışmalarını tamamlayıp başkaca araştırılacak bir husus kalmadığı görüşüne vararak aldığı karar şöyle duyuruldu:

“Disiplin Kurulumuz 17 Aralık 2011 tarihinde yapmış olduğu toplantıda; Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç’in Parti Tüzüğünün 11. Maddesinin a, b, c ve e fıkralarında belirtilen görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyerek, Parti Tüzüğünün 78. Maddenin 4. Fıkrasının c, e, h ve i bentlerinde ifade edilen fiilleri işlediği, bu fiillerin sübut bulduğu ve kesin çıkarma cezasını gerektirdiği; bu sebeple Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç’in Milliyetçi Hareket Partisinden kesin çıkarma cezası ile tecziyesine karar vermiştir.”

HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR

İrbeç, kararın henüz kendisine ulaşmadığını belirterek, “Önce içeriğini bir öğrenmemiz gerek. Hukuki süreç devam ediyor. İtiraz hakkımız var. Avukatımla görüştükten sonra açıklama yapacağım” dedi.

BAHÇELİ “SİYASİ MAYIN” DEMİŞTİ

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, yurt içi bazı geziler yapan Antalya Milletvekili İrbeç’in 24 şehidin verildiği gün gibi kritik günlerde MHP’nin güçlü olduğu illere giderek “Sessiz kalınıyor, ne oluyor” gibi birtakım provokasyon cümleleriyle açıklamalar yapmasının kabul edilemeyeceğini belirtmiş, “O zannediyorum MHP’ye yerleştirilmiş bir siyasi mayın. Bu mayının pimini çekelim ki ilerde çok daha büyük bir tahribat olmasın” demişti. Bahçeli’nin isteğiyle disipline sevk edilen İrbeç’in ihracıyla MHP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 51’e düşecek.

İRBEÇ’TEN CEVAP

MHP Disiplin Kurulu’nun hakkında ihraç kararı verdiği Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, “Ben, şu anda MHP milletvekiliyim MHP Disiplin Kurulu’nun hakkında ihraç kararı verdiği Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, “Ben, şu anda MHP milletvekiliyim. Böyle bir süreçte nihai karar alınamaz. Hukuki değildir” diyerek karara itiraz edeceğini açıkladı.

İrbeç, MHP Merkez Disiplin Kurulu’nca yapılan ihraç açıklamasına yazılı bir açıklama ile karşılık verdi. MHP Milletvekili olarak amacının milletin ve ülkücü camianın beklentisi doğrultusunda partisinin iktidara taşınmasına katkı sağlamak ve Türk Milletine yapacağı hizmetin önünü açmak olduğunu belirten İrbeç, milletvekili olarak milletten aldığı yetkiyi de millete hizmet için kullandığını, çalışmalarının da bu çerçevede hız kesmeden devam edeceğini söyledi.

MHP TÜZÜĞÜNÜN DEĞİŞTİRİLMESİ İÇİN DAVA AÇTIM

İhraç isteminin, “MHP Genel Başkanı Sn. Devlet Bahçeli’nin, kendisinden başka kimsenin genel başkan adayı olmasına tahammül edemediği ve kendisine bağlı kurmayları dışında hiçbir kimseyi görmek istemediğini” gösterdiğini ileri süren İrbeç, şunları söyledi:

MHP Parti tüzüğünün 69. maddesi Siyasi Partiler Kanununa aykırı bir şekilde düzenlenmiş ve kendisinden başka adayların önünün kesilmesi amaçlanmıştır. 15 Aralık 2011 tarihinde daha demokratik bir MHP için bu maddenin iptali için dava açtım. Ayrıca, daha demokratik bir MHP tüzüğü için çalışmalarımız devam etmekte olup, günü geldiğinde gerekli adımlar atılacaktır.”

BAHÇELİ’YE TAZMİNAT DAVASI HAKKIM SAKLI

İhraç kararının hukuki olmadığını savunan İrbeç haklarını mahkemede arayacağını belirterek şunları kaydetti:

“Ben, şu anda MHP milletvekiliyim. Böyle bir süreçte nihai karar alınamaz. Hukuki değildir. Nihai karar gibi kamuoyuna açıklanması da, tıpkı daha önce ispat edilememiş iddiaların gerçek gibi gösterilmesine benzemektedir. Haksız ithamlara karşı, gerekli hukuki adımlar atılacaktır. Bu çerçevede, Sayın Genel Başkana karşı açacağım tazminat davası hakkım saklı tutulmaktadır ve günü geldiğinde gereği yapılacaktır. Netice olarak, hukuken kesinleşmemiş bir ihraç isteminin kamuoyuna duyurulması söz konusudur.”

TEMYİZE KADAR YOLU VAR

İrbeç ihraç kararı tebliğ edildikten sonra disiplin kuruluna itiraz edileceğini, itiraz olumsuz çıkarsa mahkemeden bu kararın iptalinin isteneceğini, kararın da temyizden sonra kesinleşebileceğini söyledi. İrbeç, “Bu hukuki mücadelede haklı olduğuma inanıyorum ve hak arama ve ülkücü camianın önünü açma gayretim devam edecek. Temyiz sonrası kararın olumsuz çıkması durumu hariç, ben MHP milletvekiliyim ve partimle ilgili bütün özlük haklarım devam etmektedir” dedi.