Gebelikte bitkisel çaylar ve şifalı bitkiler

5n1k Sağlık

Günümüzde tıp alanında gerçekleşen buluşlarla birlikte birçok hastalığın çözümü çok daha kolay bir hale gelmiş olsa da, hem uzmanlar hem de insanlar alternatif tıp olarak adlandırılan bitkisel çaylar ile şifalı bitkilere yönlenmeyi tercih ediyorlar.

Kadının en hassas dönemi olarak adlandırabileceğimiz gebelik döneminde tüketilen besinler ve bitkiler oldukça önemli iken, birçok bitkisel ürün kullanımı gebelikte güvenli kılınıyor. Kimi zaman bitkilerin tüketiminin bir kısmı rahimde kasılmaya sebep olurken, düşüklere dahi yol açabildiğini bildirelim. Bazen ishal, bulantı, kusma ve daha fazlasını beraberinde getiren bitkisel çayların kesinlikle aşırı ve kontrolsüz kullanılması önerilmemektedir.

Gebelikte bitkisel çayların kullanımında oluşturduğu bir diğer tehlike zararlı artıklar, böcek, toprak ve hatta kurşun gibi hijyenik olmayan elementleri bünyeye kazandırması olurken, toplanma, saklama ve ambalajlama aşamalarına kesinlikle dikkat edilmesi gerekli.Hamilelikte bitkisel çay içmek isteyenlerin böyle bir çayı alırken içeriğini kontrol etmesi gerekirken, özellikle ülkemizde olmayan ve başka ülkelerden getirilen bitkisel çaylar tercih edilmemeli. Bilindik ve tanındık markaların tercih edilmesi önerilir.