Fransa da Ermeni Soykırım Yasası Geçti.

Genel Kültür

1915 olaylarıyla ilgili asılsız Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifi, Fransa meclisinde kabul edildi. 570 üyeli meclisteki oturuma yalnızca 45 milletvekili katıldı. 38 kişinin evet dediği tasarıya 7 hayır oyu geldi. Teklifin yasallaşması için Senato’nun onayı gerekiyor.

Prof. Dr. Hasan Köni Fransa’da mecliste görülen yasa tasarısının ardından TRT Haber’e özel açıklamalarda bulundu. Bu tasarının Fransa’nın çıkarına bir olay olmadığını, ekonomisine, siyasetine hiçbir katkısı olmadığını, Sarkozy’nin belli bir gruptan oy alma çabası olarak nitelendirdi.

BENZER SENARYO 2006’DA DA YAŞANMIŞTI

2006’da da benzer bir tasarının 30-35 milletvekili ile kabul edildiğini söyledi. Kendisinin de gözcü olarak Fransa’da olduğunu anlatan Köni, ilginç bir olayı paylaştı; “Ermeni diyasporasının güçlü olduğu Marsilya’da bir milletvekili kadın ‘Benim burada 22 bin oyum var. Daha fazla oy alacağımı biliyim ‘hayır’ oyu kullanırım, 1915 olayları beni hiç ilgilendirmiyor.’ demişti.”

Hasan Köni, Fransa’da ilginç bir uygulamayı da hatırlattı. Fransa’da bir kişi belli bölgeden hem milletvekili hem de belediye başkanı seçilebiliyor.

KAYNAK AB YASALARI

Genel kurulda ilk olarak, yasa teklifini kaleme alan iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) Marsilya milletvekili Valerie Boyer söz aldı. Boyer, soykırımın inkarının suç sayılması yasa teklifinin AB yasalarından alınarak Fransa yasalarına uyarlandığını söyledi.

Yasa teklifiyle Türkiye’nin hedef alınmadığını iddia eden Boyer, bu yasanın Türk-Fransız ilişkilerini zedelememesini dilediğini belirtti:

“Amacımız ilişkileri zedelemek değil. Ticari ilişkilerin zedeneleceğini düşünmüyorum. Ambargo gibi tehditlerin hayata geçeceğini sanmıyorum. Türkleri gerçeklerle yüzleşmeye davet ediyorum. Bizi hoşgörü ile karşılayacaklarını düşünüyorum.”

Valerie Boyer, milletvekillerine ‘Türkiye’nin tehditlerini ciddiye almayın’ çağrısında bulundu: “Türkiye, Fransa gibi Dünya Ticaret Örgütü üyesi, bizi boykot edemez.”

‘SARKOZY ERMENİSTAN’I KARDEŞ ÜLKE İLAN ETTİ’

Sarkozy’nin Ermenistan’ı kardeş ülke ilan ettiğini hatırlatan Boyer, “Dostluğun ötesinde ilişkilerimiz var. Ermeniler, Fransa’da yani kendi ülkelerinde huzur içinde yaşamak istiyorlar” diye konuştu.

DIŞİŞLERİ BAKANI JUPPE MECLİSTE YOK

Fransa hükümetinin yasa teklifi görüşmelerine düşük profille katılması dikkat çekti. Özellikle Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin meclise gelmeyerek, yasaya destek vermemesinin önemli olduğu belirtildi. Juppe, Davutoğlu’yla yaptığı görüşmede de “Biz yaptık, siz yapmayın” diyerek yasa teklifini desteklemediğini açıklamıştı.

PARLAMENTODA YASALAŞMASI YETERLİ DEĞİL

Teklifin mecliste kabul edilmesi yasalaşması anlamına gelmiyor. Senatonun da meclisten geçen aynı metni oylayıp kabul etmesinin ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin bunu imzalayıp resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KONUŞACAK

Yasa oylanmadan siyasi grup temsilcileri ve hükümet adına bir bakan söz alacak. Meclisteki bu konuşmaların ardından siyasi parti temsilcileri söz alarak konuşma hakkına sahip.

Yasa teklifi, 7 Aralık’ta Fransa meclisi yasalar komisyonunda kabul edilmişti. Önceki gün başkanlık divanında hükümetin de itiraz etmemesi üzerine teklif, resmen bugün gündeme alınmıştı.

1 YIL HAPİS 45 BİN EURO

Yasa teklifinde, ”Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların reddi, bir yıl ve 45 bin Euro para cezasına çarptırılır” ifadesi yer alıyor. Fransa parlamentosu, 29 Ocak 2001 tarihinde, ”Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır” ifadesiyle kaleme alınan bir yasayı onaylamıştı.

SARKOZY DAHA ÖNCE REDDETMİŞTİ

Fransa meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören bir yasa teklifini 2006 yılında onaylamıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu teklifin senatoya gelmesini engellediği için teklif yasalaşmamıştı.

Fransa’daki Sosyalistler, bu yasa teklifini geçtiğimiz ayıs ayında senato gündemine getirmiş, ancak ezici bir çoğunlukla teklifin oylanma önerisi reddedilmişti.

BÜYÜKELÇİ DÖNECEK

Yasa teklifinin kabul edilmesi halinde Türkiye, Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu’nu Ankara’ya geri çekecek. Fransa’nın da diplomatik teamül gereği, Ankara’daki Büyükelçisini Paris’e geri çağırması bekleniyor.

Teklifin kabul edilmesi halinde, bakan ve milletvekili ve diğer üst düzeyde bürokratların Fransa’ya yapacağı ziyaretlerin askıya alınması bekleniyor.

2001 yılında kabul edilen yasanın ardından Türkiye eski Paris Büyükelçisi Sönmez Köksal’ı Ankara’ya geri çekerken, Fransa’ya yapılan bütün resmi ve özel ziyaretler askıya alınmıştı.

EKONOMİK İLİŞKİLER ZARAR GÖRECEK

Yasa teklifinin Fransa meclisinden kabul edilmesi, iki ülke arasında son yıllarda giderek artan ekonomik ilişkileri de olumsuz yönde etkilemesi bekleniyor.

Yasa teklifini engellemek için Paris’e gelen TÜSİAD ve TOBB temsilcileri, THY’nin satın alacağı çok sayıda Airbus uçağı ve Türkiye’nin gelecek 10 için açacağı 100 milyar dolarlık enerji ihalelerinin olumsuz yönde etkilenebileceği uyarısında bulunmuştu.

2010 yılı rakamlarına göre, Türkiye, Fransa’nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 6 milyar 264 milyon Euro ile 11. sırada. Fransa’nın en fazla ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında Türkiye, 5 milyar 402 milyon Euro ile 16. sırada.

Fransa’nın 2011 yılının ilk 10 ayı için Türkiye’ye yaptığı ihracat 5 milyar 693 milyon Euro. Fransa’nın, 2011 yılının ilk 10 ayı için Türkiye’den yaptığı ithalat oranıysa 4 milyar 929 milyon Euro. ‘