Dikkat! Yağmur Geliyor

Genel Kültür

Hava sıcaklığının, yurdun iç ve batı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde, doğu bölgelerde mevsim normalleri civarında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye’nin doğu bölgelerinde görülecek olan yağışlara ek olarak batı kesimler öğle saatlerinden sonra yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı ile Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey ve kıyı Ege ile Batı Karadeniz’in batısında kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/s) esmesi bekleniyor.

-KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI-

Rüzgarın, ülkenin batı bölgelerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (deniz ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olmaları gerekecek.

-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/s) esmesi bekleniyor. (16)

Ankara: Parçalı bulutlu (13)

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/s) esmesi tahmin ediliyor. (17)

Adana: Parçalı ve çok bulutlu (17)

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. (17)

Samsun: Parçalı bulutlu (17)

Erzurum: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. İl genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte sis bekleniyor. (-4)

Van: Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor. (3)

Diyarbakır: Parçalı, zamanla çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (7)

-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

Marmara: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/s) esmesi bekleniyor.

Ege: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Kıyı ve kuzey Ege’de güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/s) esmesi tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevreleri ile akşam saatlerinden sonra batısı’nın sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Sivas çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU Anadolu: Parçalı bulutlu, sabah saatlerinden itibaren batısı, zamanla bölgenin güney ve doğusunun karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğusunda kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.

GÜNEYDOĞU Anadolu: Parçalı, zamanla çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. – Ankara