Deprem değil, çadır yangını öldürdü.

Van’da büyük yıkıma yol açan depremlerin ardından evlerine giremeyen vatandaşlar, çadırlarda çıkan yangınlar nedeniyle de korkuyor. Şu ana kadar çıkan yangınlarda 85 çadır yanarken, 5 çocuk hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı. Çadırlarda kömür sobası yakılmamasını isteyen İtfaiye Müdürü Osman Acar, yangınların nedeninin sobalar olduğunu söyledi.

Kış döneminde çadırların çözüm olmadığının altını çizen Van Belediyesi İtfaiye Müdürü Osman Acar, vatandaşların konteyner ya da kalıcı alanlarda barındırılmaları gerektiğini belirterek, en küçük bir kıvılcımda bile alev topuna dönen çadırlarda mümkün olabildiği kadar kömür sobası yakılmaması, elektrikli ısıtıcıların da belli aralıklarla kullanılması konusunda uyarıda bulundu.

ÇADIR YANGINLARININ SEBEBİ SOBALAR

Acar, “Van’daki çadır yangınların tek nedeni sobalar. Vatandaşlar kömür sabasını tutuşturmak için genellikle mazot, benzin gibi yanıcı maddeler kullanıyor. Bu da çadır yangınlarına zemin hazırlıyor. Bunun yanında vatandaşlar çadırlarında birden fazla elektrik sobasını aynı anda yakıyor. Bunu yaparken de ucuz olan prizleri kullanıyorlar. Elektriğe fazla yüklenmeden dolayı da prizler alev alıyor” dedi.

85 ÇADIR YANDI

Çadır yangınları konusunda çaresiz kaldıklarını ve olay yerine ulaşıncaya kadar çadırların kül olduğunu söyleyen Acar, ” Şu ana kadar Van’da 85 çadır yandı. Bu yangınlarda 5 çocuğumuz can verdi. 10’un üzerinde yaralı var. Bu yaralıların durumu ağır. Vatandaşların daha dikkatli olmasını bekliyoruz. Depremden kurtulduk ama yangına kurban gitmeyelim. Deprem de felakettir ama yangın daha büyük bir felakettir. İnsanlarımız depremden kurtuldu ancak önlem alınmazsa çadırda yanarak ölecekler” diye konuştu.

KORKUYORUZ AMA ÇOCUKLAR ÜŞÜYOR

Havanın çok soğuk olması nedeniyle çadırlarında her şeye rağmen soba yaktıklarını söyleyen depremzede Mehmet Ali Baycan, ” Evimizde depremden dolayı hasar var. Bu nedenle bos bulduğumuz bu alana çadır kurduk. 6 kişi bu çadırda kalıyoruz. Geceleri çok soğuk oluyor. Bu nedenle çadıra kömür sobası kurduk. Korkuyoruz ama ne yapalım. 2 küçük çocuğum var çok üşüyorlar” dedi.