Noel ve Yılbaşı Arasındaki Fark

Genel Kültür

Noel Günü ya da Noel Bayramı, Hristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğum gününün kutlandığı yıllık tatildir. Noel’de, İsa’nın doğum günü kutlamasının yanında bir çok adetler de yerine getirilmektedir. Çok eski zamanlardan bu yana kutlanmakta olan Pagan ve Roma kış festivalleri olan Yule ve Saturnalia Noel’in kökenini oluşturur.

Noel kutlamalarında genellikle, Hz. İsa’nın doğumunun canlandırıldığı oyunlar sahnelenir, noel ağaçları süslenir, ışıklı ev, bahçe ve cadde süslemeleri yapılır, hediyeler alınır ve kişiler birbirlerine tebrik kartı gönderir. Noel arifesinde ise Noel Baba‘nın gelişi canlandırılır.

Noel, her yıl 25 Aralık’ta kutlanır. Kutlamalar 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam eder. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde Noel tatili, yeni yıl tatili ile birleştirilir.

Bazı Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık’a gelen 6 Ocak’ı Noel olarak kutlarlar.

Jülyen takvimi, Jül Sezar tarafından M.Ö. 46 yılında kabul edilen ve batı dünyasında 16. yüzyıla kadar kullanılan takvim. Artık yıl hesaplamasındaki ufak bir fark sonucu yaklaşık her 128 yılda bir günlük bir kayma oluşturduğu için, yerini Gregoryen takvimi almıştır.

Miladi takviminin başlangıcı olan yılbaşı kutlamaları ile Noel kutlamalarının tarihsel olarak yakın olması nedeniyle karıştırılmaktadır. Bildiğiniz gibi noel kutlamalarının temelinde Hz. İsa’nın doğum kutlamaları yatmaktadır.

Yeni yıl kutlamaları, Eski Romalıların 1 Ocak’ta yaptıkları yeni yıl kutlamalarına dayanır. 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece kutlanan yeni yıl ve noel şenlikleri temelde birbirinden farklı olsalarda, adet ve gelenekler açısından Hristiyanlar arasında karışmış durumdadır.

Türkiye’de ise Hristiyan nufüsün azlığı nedeniyle bu tür kutlamalar aşırı olarak hissedilmemektedir. Ancak büyük bir kitle tarafından yılbaşı kutlamaları yapılmaktadır. Bu nedenle 1 Ocak tarihi resmi tatildir.