İnsan Hiç Uyku Uyumadan Yaşayabilir mi?

Sağlık

Uyku en temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Az uyuduğumuz ya da hiç uyumadığımız zaman kendimizi hayattan bezmiş, halsiz ve dikkatini hiçbir şeye yoğunlaştıramayan bir kişi olarak görürüz.  Kendimizi toparlayamabilmemiz için bir kaç saatlik uykunun bize yeteceğini düşünürüz ama bu küçük kestirmeler bile bizi kendimize getirmez. Peki bir insan hiç uyku uyumadan kaç saat yaşayabilir?

Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda bir insanın hiç uyumadan 264 saat yani yaklaşık 11 gün yaşayabileceği ortaya çıkmış. Bu dünya rekoru1965 senesinde Randy Gardner adlı 17 yaşındaki bir lise öğrencisi tarafından bilim fuarında kırılmıştır.

Bu konuda bir çok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre; normal bireyler 8-10 gün arasında uyanık kalabilmiş ve bu bireylerin hiçbirinde ciddi tıbbi, sinirsel, fizyolojik ya da psikiyatrik problem görülmemiş.

Deneye katılan bireylerin tamamında, uykusuzluk arttıkça konsantrasyon sağlamada, motive olmada, algılamada ve diğer zihinsel süreçlerde zayıfladıkları gözlemlenmiş. Tüm bu etkilere rağmen, bireylerin bir-iki günlük uyku uyumaları sonrasında normal hallerine döndükleri de gözlenmiş.