Boya badana evinizi daha da ferah ve canlı gösterir

Boya badana evinizin havasını değiştirir.

TrendyHome

Bahar geldiğinde tüm evlerde bir temizlik telaşı başlar. Kışlık kıyafetler yerini bahar kıyafetlerine bırakırken, evdeki tüm eşyalar yeniden gözden geçirilir ve bazen de abartılıp yenileri ile değiştirilir. Ama asıl tüm bu değişikliği tamamlayan evdeki renk düzeninin yeniden elden geçirilmesidir.

Mekanınızı değiştirmenin en çarpıcı yolu boya yapmaktan geçer. Boyalarla bir mekanı olduğundan daha büyük ve daha aydınlık gösterebilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz renk de ortamda farklı bir atmosfer yaratmanızda etkili olacaktır. Renklerin özelliklerinden dolayı farklı etkileri vardır. Örneğin, yeşil dinlendiricidir. Mavi düzenli ve rahatlatıcı, sarı tonları canlılık ve olumlu bir ortam yaratır. Kırmızı ve turuncu tonları ortama enerji ve hareketlilik katar. Beyaz ışığı yansıtır, ortama ferahlık kazandırır. Parlak ve enerji verici de olabilir. Soğuk bir hava yaratabileceği gibi sıcak ortamlar da sağlayabilir. Beyazın tonları ile oynayarak istediğiniz havayı yakalayabilirsiniz. Doğal ışık, seçeceğiniz beyazın tonunu etkiler. Kuzeye bakan bir odada krem tonlu, güneşli bir odada gri tonlu beyaz kullanabilirsiniz.

Sıcak ve soğuk renklerin kullanım alanları farklılık gösterir. Sıcak renkler alanı daraltırken, soğuk renkler genişlik hissi verir. Salonlar sıkça vakit geçirilen alanlar olduğundan, aydınlık, gözü yormayan, dekorasyona uyumlu ve doğal renklerle boyanmalıdır.Yemek odası duvarlarında açıktan ortaya doğru değişen renklere yer vermek mutlu , sıcak ve davet edici bir atmosfer yaratacaktır. Yatak odasında genişlik hissi veren ve dinlendirici renkler bir araya getirilmelidir. Bebek odaları genelde pastel tonlarda boyanır. Çocuklar büyümeye başladıkça odalardaki renk miktarı artar. Onların sağlıklı uyumaları için turuncu, yeşil ve mor gibi ara renkleri kullanabilirsiniz.Mutfaklar için açık tonlar, sarı, bej ve turuncu renkler tercih edilmeli. Banyolarda ise genellikle beyaz duvarlar dingin bir ortam yaratır. Şimdi kollarımızı sıvayalım boya zamanı Boya yaparken bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Birleşim yerleri ve kenarları parmak rulo ya da fırça ile boyadıktan sonra büyük rulo ile geniş yüzeyleri boyayabilirsiniz. Eğer kenarlarda kestirme fırça kullandıysanız oluşan izleri geniş rulo ile hafifçe tarayarak yok edebilirsiniz. Uygulamalarınızı aynı yönde yapmaya da dikkat etmelisiniz.

Boya yaparken dikkat edilmesi gerekenler

 • Uygulamada en önemli kural hep aynı markaya ait ürünler kullanmaktır.
 • Seçimine karar verilen malzemenin uygulama talimatlarına uyun.
 • Hiçbir boyayı, kirli ve nemli yüzeylere uygulanmayın. Uygulamadan önce mimari hataları giderin.
 • Badana yapmaya başlamadan önce, boyaları iyice karıştırın.
 • Badana işlemini çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda yapmayın.
 • Boyama işlemini ince katlar halinde yapın.
 • Boyaya toz veya sıvı katkı yapmayın. Ambalaj üzerinde belirtilen inceltme oranından daha fazla da inceltmeyin.
 • İyi yapışma sağlamak için parlak yüzeyleri mutlaka matlaştırın.

Badana-Boya ve kullanılan malzemeler hakkında pratik bilgiler

 • Boya fırçaları sertleşmiş ise,  kaynamış sirkeli suda bekletin.
 • Boya sonrasında oluşan boya kokusunu gidermek için, iki büyük baş soğanı soyup ikiye bölüp bunu suyun içine atın ve kokan odaya koyun.
 • Plastik ya da yağlı boya yapılırken ve özellikle de yüksek yerler boyanırken, boyanın fırçasından sapına oradan da elinize boya akar. Bunu engellemek için, kare şeklinde keseceğiniz süngeri ortasından delerek boya fırçasının sapından geçirin. Bu sünger akan boyaların elinize ulaşmasını engelleyecektir.
 • Boya bittikten sonra merdana fırçasını bol suda yıkayınız. Keçelerini boya tükeninceye kadar yıkadıktan sonra güneşte değil gölge yerde kurutunuz. İyice kurumadan naylon torbaya koymayınız, küflenir.