Ayaklarınızın Çilesi Hiç Bitmeyecek Mi?

Sağlık

Akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş.” derler. Akılsız baş denmekle yanlış kararlar vermeye vurgu yapılmaktadır. Cezasını yani zahmetini, eziyetini de ayaklar çeker. Yanlış kararlar verirseniz, o kararı düzeltmek için koşturur durursunuz.

Düşüncesizce hareket ederek yeterince dert yaratıyoruz sanırım. Ancak iş işten geçtikten sonra da yapılacak bir şey olmuyor. En iyisi biz çilesi bitmeyen ayaklarımızı düşünelim ve onları rahatlatacak çareleri sıralayalım…

Ayakkabı almaya öğleden sonra hatta akşama doğru gidin. Çünkü sabah saatlerinde ayaklarınız daima küçüktür.

Satın aldığınız ayakkabı ayağınızı sıkıyor ise onları birkaç dakika buhara tutabilir ya da akşamdan sirkeyle ıslattığınız gazete kağıtlarıyla doldurup sabaha kadar bekletebilirsiniz. Göreceksiniz ki ayakkabılarınız rahatlıkla ayağınıza olacaktır.

Eğer ayaklarınız çok ısınıyor ve şişiyorsa onları kolonya ile ovalayın. Göreceksiniz ki bilekleriniz ve ayaklarınız artık şişmeyecektir.

Eğer ayaklarınız çok hassas ve sıcak havalarda da şikayetleriniz artıyor ise, her sabah bir kaç damla zeytinyağı ile ayaklarınızı ovalayın.

Bez ayakkabılarınızın temizlenmesi sizin için sorun yaratıyor ise, bu aykkabıları bir yastık kılıfının içine koyarak ağzını kapatın. Daha sonra çamaşır makinesine atın. İşte bez ayakkabılarınız prıl prıl oldu…

Ayakkabılarınızı boyadınız ve kapağı açık kaldı kurudu. Peki ayakkabı boyasını çöpe mi atacaksınız. Tabiki hayır… Kuruyan ayakkabı boyasının üzerine bir iki damla gliserin damlatın ve bir gün bekletin. Gördüğünüz gibi boya yumuşamış ve kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır. Aslında ayakkabı boyalarını oda sıcaklığında saklamalıyız.