Ağız kokusu nasıl giderilir?

Sağlık

Her insanın hastalığına ve hastalığının şiddetine göre farklı şekilde yoğunluk gösterek ağız kokusu, genel olarak sabah saatlerinde saatlerinde yaşanırken son derece rahatsız edici ve sosyal yaşantınızı sınırlayan bir sorundur. Bazı insanlarda ise hastalıktan oluşan kokular çoğunlukla dişetlerinden oluşan sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Ağız bakımınızı doğru ve tam olarak gerçekleştirdiğiniz şekilde genellikle ağız kokusu ortaya çıkmayacakken, bu kokuyu örtülemek ve gidermek için çeşitli yollar bulunmaktadır.

– Sakız çiğneyin
Ağız kokusunun en büyük düşmanı aslında tükürüktür. İçinde yemek parçacıklarının bulunduğu birçok maddeyi mideye gönderebilecek olan güçlü enzimleri ve bakteri öldürücü antiboyitikleri içeren tükürük oluşumu için sakız çiğnememiz gerekmektedir. Çiğnenen şekersiz sakız tükürük salgılarını arttırabilecekken, ağız temizliğine de yol açmaktadır.

– Tarçın tüketin
Ağız kokusunun doğadan gelen en önemli ilacı olarak adlandırabileceğimiz tarçın, uygun yiyecekler ile içeceklerin içinde sıkça tüketilmelidir.

– Bol bol su tüketin
Sıkça su tüketimi gerçekleştirerek dilinizin ve ağzınızın kurumasını engelleyebilir, bu sayede tükürük bezlerinin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Su ağız içerisindeki bakterileri öldürerek, üremesini engeller.