Polinezya halkı nerede ve nasıl yaşar.

Polinezyalılar, Büyük Okyanus‘un güneyindeki birçok ada ve takım adada yaşarlar.

Polinezyalılar esmer, uzun boylu, ince yüzlü, düz ya da kıvırcık saçlıdır. Bir kısım bilgin, Polinezyalılar beyaz ırktan , ötekilerse sarı ırktan sayar.

Polinezyalıların anayurtları da bilinmez. Bazı bilginler, onların Asya’dan kanolar aracılığıyla binlerce mil yol alarak Polinezya’ya geldiklerini öne sürer. Başka bilginler ise Polinezyalıların Güney Amerika’lı olduklarını söylerler. Bu sonuncu görüşü benimseyenlerden Norveçli bilgin Thor Heyerdahl, savunduğu tezi kanıtlamaya karar verdi ve bil sal yaptırdı. Kon-Tiki adını verdiği bu salla, Amerika kıtasıyla Polinezya adaları arasındaki denizi aştı ve Polinezyalıların da aynı şeyi yaptıklarını öne sürdü.

Polinezyalılar, eskiden balıkçılık, patates ve hindistancevizi yetiştiriciliğiyle geçinirlerdi. Evleri bitki dallarından ya da tahtadandı. Avrupalıların Polinezya’ya gelmesinden sonra halkın yaşayışı değişti ve Polinezyalılar Avrupalılar gibi yaşamaya başladılar.

Yeni Zelanda’da oturan Maoriler de Polinezyalıların soyundandır. Maoriler XII. ve XIV.yy’da Yeni Zelanda’ya yerleşmişlerdir.

Maoriler eskiden savaşçı bir halktı. Özellikle Yeni Zelanda’yı sömürgeleştirmeye çalışan İngilizler‘e karşı yaptıkları kahramanca savaşlar çok ünlüdür. Ama bugün Maoriler, barışçı bir siyaset gütmekte, çiftçilik, çabanlık ve el sanatlarıyla geçimlerini sağlamaktadır. Maorilerin nüfusu 160 bin civarındadır.

Polinezya halkı nerede ve nasıl yaşar.
Bu yazıyı değerlendirin..

Fikrinizi belirtmek ister misiniz?