Lösemili Çocuklar Vakfı

LÖSEV-Lösemili Çocuklar Vakfı

Genel Kültür

LÖSEV’ in kurulma amacı; lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yanısıra, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurmak ve işletmektir.

Türkiye’de her yıl 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıkıyor. Bu durum bazen dar bütçeli ailelerde ebeveyni lösemili çocuk ile diğer çocukları arasında seçim yapmaya kadar zorluyor. Bu sebeple vakfımız gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde, gelir elde etmenin yanısıra, lösemi hastalığını tanıtmayı, lösemili çocukların ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarmayı ve bu vesileyle toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.

LÖSEV’in hizmet ağını tüm Türkiye’ye yaymak ve tüm lösemili çocuklara eşit hizmet götürebilmek amacıyla çalışmalarını sürdürdüğü hizmet binaları…

LÖSANTE LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HASTANESİ (Ankara) : 24 Eylül 2000 tarihinde açılan Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE lösemili çocuklara özel, modern tıbbın tüm olanaklarını bünyesinde barındırmaktadır. Hastanemizde bugüne kadar 300’ü aşkın lösemili ve kan hastası yavrumuz muayeneden tahlile, kan temininden pijamasına kadar tamamen ücretsiz tedavi olmaktadır. %87’sinin geliri yoksulluk düzeyinin altındadır ve %12’sinin hiçbir güvencesi bulunmamaktadır.
LÖSEV LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VAKFI MERKEZİ (Ankara) : Ankara Vakıf Merkezimiz Lösemili Çocuklar Okulu faaliyete geçinceye kadar etüt ve okul öncesi eğitimleri için kullanılmıştır. Yönetim Kurulumuz bu binada görev yapmaktadır.
AKILLI ÇOCUK DÜNYASI ve SAĞLIKLI BESLENME SOFRASI :16 Haziran 2012 tarihinde hizmete açıldı. Çocuklar için araştırabilecekleri, keyifle öğrenebilecekleri, kaliteli zaman geçirebilecekleri, hayal dünyalarını geliştirebilecekleri bir merkezde  çocuk kitaplarının satılacağı bir çocuk kitapçısı, dev bir çocuk kütüphanesi, tiyatro ve sergi salonu, özgürce oynayabilecekleri oyun parkı ve elleriyle pişirebilecekleri çocuk pastanesi bulunuyor. Ayrıca lösemili çocukların annelerinin ürettiği el emeği ürünler, yöresel, doğal gıdaların birlikte satılacağı, sağlıklı beslenme modellerinin tanıtılacağı LSVDÜKKAN mağazası da bu binada yer alıyor.

ÖZEL LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR OKULU (Ankara): Özel LÖSEV İlköğretim Okulu; 16 Kasım 2008 tarihinde Atatürkçü düşünce ışığında, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, bilinçli ve yeniliğe açık, Türk Milli Eğitiminin temel ilkelerinden yola çıkılarak kurulmuştur. Türkiye de ve dünyada tek olma özelliğine sahip olan okulumuz, haftada 40 saat ders ile tam gün eğitim veren, 20 öğrenci ile sınırlı tutulan sınıf mevcutlarına sahip, özel okullar statüsünde, LÖSEV tarafından açılmış bir vakıf okuludur. LÖSEV İlköğretim Okulu, trafikten uzak, yeşillikler arasında bilimsel, aktif ve çağdaş bir eğitim ortamı içerisinde lösemiyi yenmiş çocuklara hizmet vermektedir.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR KÖYÜ (Ankara): Ankara’ya tedavi için gelen lösemili ve kanserli aileler için sağlık ve sosyal tesislerden oluşan Lösemili Çocuklar Köyümüzde Sağlık merkezi, konuk evi, aile konutları, üretim atölyeleri, eğitim ve spor tesisleri bulunmaktadır.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR EVİ (İstanbul) : Lösemili Çocuklar Evimiz İstanbul şube çalışmalarının gerçekleştirildiği binadır. Bağışçı gönüllü iletişimleri ve her türlü proje çalışmaları bu binamızdan organize edilmekte ve İstanbul Valiliği, Beşiktaş Kaymakamlığı, SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı) katkılarıyla hizmete giren binamızda, DÜKKAN markalı ürünlerimizden annelerimiz tarafından üretilen çikolata ve kurabiyelerin yapıldığı mutfak atölyemiz bulunmaktadır. Hastalarımızın kayıtlarının da alındığı bu binamızda bulunan oyun odası ile de tedavi gören çocuklarımızın yüzlerinin gülmesine olanak sağlanmaktadır.bahçesinde gönüllülerimizin destekleri ile tüm ailelerimize giysi ve gıda kolilerini hazırladığımız konağımıza LÖSEV ailesinin tüm üyelerini bekliyoruz.

LÖSEV LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VAKFI İZMİR OFİSİ : 2008 yılından bu yana hizmet veren LÖSEV İzmir Ofisi, İzmir’in Karşıyaka ilçesinde merkezi bir noktada yer almaktadır. İzmir’de yaşayan çocuklarımız başta olmak üzere tüm Ege Bölgesi’nde yaşayan çocuklarımız ve aileleriyle birebir ilgilenmek ve kalıcı çözümler üretmek üzere hizmet vermektedir. İyileşen ve tedavisinin son aşamasındaki çocuklara verilen eğitimler, etkinlikler, anne ve babalara yönelik bilinçlendirme çalışmaları, gönüllü etkinlikleri ve daha birçok çalışmayla merkezde yapılan çalışmaların paralelinde faaliyetler sürdürülmektedir. Duyarlı İzmir Halkının destekleriyle, Ankara’da hayata geçirilen Lösemili Çocuklar İlköğretim Okulu’nu ve Lösemili Çocuklar Köyü’nü İzmir’de de faaliyete geçirmek öncelikli hedefleri arasındadır.

LÖSEV LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VAKFI BURSA OFİSİ : LÖSEV’in 4. şubesi olan Çekirge Caddesi üzerinde, Bursalıların katılımı ile 26 Kasım 2011 tarihinde görkemli bir törenle hizmete girdi. Şube Anne Atölyesinden, çocuların eğitim yapacağı dersliklere, bilgisayar ünitesinden ana sınıfına, toplantı odasından etüd odasına dek Bursa’da ki hastalarımız ve ailelerinin her türlü ihtiyacına cevap verebilecek donanımdadır.

LÖSEV LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VAKFI ANTALYA OFİSİ : LÖSEV’in beşinci şubesi olarak hizmet veren LÖSEV Antalya İletişim Ofisimiz 2012 yılı sonlarında faaliyete geçmiştir. Bölgede tedavi gören, tedavisi bitmiş çocuklarımız ve ailelerinin her an yanında olarak onların sorunlarına kalıcı çözümler üretmek için hizmet vermektedir. Bilgisayarlı eğitim sınıfı ile de tedavi sürecinde derslerinden geri kalan çocuklarımızın eğitimlerini desteklemektedir.

Antalya ofisimizi ailelerimiz, gönüllülerimiz ve bağışçılarımızın destekleri ile daha da büyüterek tüm Akdeniz Bölgesi’ne hizmet verir hale getirmek, ilik nakli için il dışından gelen ailelerimizin konaklama sorunlarına kalıcı çözümler bulabilmek ve annelerimizin çalışabileceği LSV DÜKKAN Atölyelerinin ilimizde de hizmet vermesini sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.