Belediyeler, müzelere el attı :)

Genel Kültür

Aşağıdaki yazının tarihini yanlış görmüyorsunuz (Haziran 2006). Tam 5 sene öncesinin haberi… Bu yazıyı Arkeoloji Dünyası sitesinde görmüştüm ve ilk okuduğum zaman resmen bu kadar da olmaz dedim. Arşiv kayıtlarına ulaşıncaya kadar da pek inanamadım.

Günümüzde bu tür yok olmalara rastlıyormuyuz acaba? (Google’da Müze Soygun Haberleri) Burada zaten bir yok olma sözkonusu değil, burada söz konusu olan müzenin çok fazla ziyaretçi akınına uğraması ve bu durumdan belediyenin de nasiplenmek istemesi sonucu çıkan anlaşmazlık.

Nasıl bir anlayışla pay isteniyor anlamıyorum. Nedir belediyelerimizi bu derece üstün kılan? Bu zihniyetle çalışan bir belediyenin sınırları dahilindeki esnaflar, bu ziyaretler sırasında hiç mi satış yapamamış. Hadi yapamadılar diyelim, o gün müzeye yapılanlar yarın onlara da yapılmayacak mı? Hiç mi destek olmamışlar… Çok merak ediyorum, belediye başkanları halen görev başında mı?

Okurumuz olayı “en büyük müze soygunu” olarak tanımlıyor… Kuşadası ilçesinde bulunan Güvercinada’da, 1989 yılında Kültür Bakanlığı ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun da izniyle bir özel müze açılıyor. 2 yıl boyunca pek çok yabancı tarafından ziyaret ediliyor. Belediye, müzeyi açan Nuri Özkan’a başvurarak müze gelirinden pay istiyor. Bir anlaşmazlık doğuyor. 1991 yılında sabah vakti belediye işçileri kapıları kırarak açıyor. Müzedeki tüm eşyaları depoya kaldırıyor. Konu İçişleri Bakanlığı’na yansıyor. Bakanlık valilikten müzedeki eserleri sahibine vermesini istiyor. Ancak belediye bu isteği yerine getirmiyor.
Konu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gidiyor. Devlet müzedeki eserlerin eksiksiz yerinde durduğunu bildiriyor. AİHM tazminata gerek görmüyor. Oysa…
Yapılan son tespitte, müzede sergilenen ve envanterlerinde kayıtlı olan 137 parça eserden sadece 7 tanesi bulunuyor. Gerisi ortada yok. Görün, memlekette neler oluyor.

Müzeler talan ediliyor. Halk gazetecilere teşekkür etsin, Atilla Koç’un nezaretinde peygamberin sakalı bile gidiyordu…
Akif Kökçe

Son günlerde müzelerden birbiri ardına soygun haberleri geliyor…
Biz başımızdakilerin geleceğimizi çaldığını zannediyorduk ama meğerse geçmişimiz de çalınıyormuş…
Arif Ayhan

Gebze’de bir ilkokulun resim sergisinde Ermeni soykırımını reddeden resimler de yer alıyormuş. İyi güzel de… Çocukları böyle işlere karıştırmasak… Daha iyi olmaz mı?
Haldun Ertem

Milliyet Gazetesi, Melih Aşık 10/06/2006