Göz Gezdirmeyle Okuma Yönetiminde Neler Atlanır.

Göz Gezdirmeyle Okuma, tümü hakkında iyice fikir edinme yöntemidir. Göz Gezdirmeyle Okuma da her şeyden önce, ana temayı bir bakışta ayrıntılardan ayırmalısınız. Hemen her yazıda önemli olan 3 unsur vardır:

(1) Konu veya sorun,
(2) Sebepler,
(3) Çözümler-sonuçlar.

Gözünüzü bir paragrafa, bir cümlenin başına gezdirin, bakın bakalım orada bu 3 unsurun özü nerede; göz gezdirip onu bulun ve okuyun, arada uzun tanımlamalar, tasvirler, artarda “örnekler”, “meselâ”lar, benzetmeler, şairane veya felsefi “parantezler”, tarihçeler ve tekrarlamalar gelir geçer. Siz de bunları geçin, atlayın.

“Şunu da hatırlatmakta fayda vardır ki…”, “Şu da gösterir ki…”, “Mesela/örneğin..” “birçok defalar..” gibi sözcükler, ayrıntılı cümlelerin geldiğini gösterir. Atlayın.

Ama, “Şu farkla ki…”, “Bir başka…”, “Şu da var ki..” “fakat/ama” gibi kelimelerle başlayan cümleleri sakın atlamayın= bunlar, yeni bir fikrin ele alınacağının işaretleridir. “Anlaşılıyor ki..” “Demek oluyor ki…” “Dikkat edilecek nokta..” fikri vurgulayan işaretleridir, okuyun. “Kısacası”, “sonuç olarak” sözcükleri özet ifade eder. Önemlidir.

Okuyacağınız yazıdan ne elde etmek istiyorsunuz, ne arıyorsunuz?

Öğrenciyseniz, kolejlere sınavla alınma konusunda hangi kurallarda değişiklik yapılması düşünülüyor haberinin gerçeğini öğrenmek istiyor olabilirsiniz; o zaman, yazıdaki filân yetkilinin adını, demecini nerede verdiğini, geçen yıllarda kuralların ne olduğunu, neden şimdi değiştirilmesi istendiğini hep atlayabilirsiniz. Sizin, göz gezdirip aradığınız satırlar, sadece yeni kurallar hakkında bilgi veren cümlelerdir.

Örneğin burçlara meraklı bir hanımsınız; terazi burcundansınız. Akrep vs. burçlar hakkındaki “kehanetleri” atlar, “Terazi”yi bulur, sade onu okursunuz. (zaten kendiliğinizden bunu yapıyorsunuzdur.)

Demek ki, her şey sizin kendi amacınıza tâbidir, bunu berrak bir şekilde aklınızda tutar, Göz Gezdirmeyle Okumaya öyle başlarsınız. Aradığınızı kolay ve kaçırmadan bulabilmeniz için de, Göz Gezdirmeyle Okuma yöntemlerini hatırlayarak yazıya göz gezdirirsiniz.