Evde Uyuyan Ariegeois

2
128
görüntüleme

Ariegeois, hafif, gösterişli ve güzel bir köpektir. Av sırasında tutkulu, aile içinde sakin ve duyguludur. Evde uyuması gerekir. İyi huylu. Koklayarak iz sürer.
Düzlüklerde, tepelerde veya kayalık bölgelerde yabani tavşan avında ustadır. Hızlı ve güçlüdür. Çok güçlü bir sesi vardır. Adımları hafiftir ve koku alma duyusu gelişmiştir. Bu özelliklerine rağmen sadece Fransa’nın güneyinde bilinen ve kullanılan bir cinstir.

Blue de Gascone, Gascon Saintongeoisve Briquet cinslerinin çiftleştirilmesiyle Ariége bölgesinde geliştirilmiş bir cinstir. Ortaya çıktığı tarih 1912’dir.

Familya: Tazı, koku avcısı
Diğer Adları: Ariégeois
Rengi: Siyah ve beyaz, yanaklarda ve gözlerin altında gölgeler olabilir.
Çıkış Yeri: Fransa
Çıkış Tarihi: 1912
Orjinal İşlevi: Av köpeği.
Günümüzdeki İşlevi: Av köpeği.
Ortalama Ömür: 10-13 yıl
Kilo Erkek/Kilo Dişi: 28-33/26-31 kg
Boy Erkek/Boy Dişi: 55-60/53-58 cm
Sending
User Review
0 (0 votes)

2 YORUMLAR

  1. Grand Bleu de Gascogne; Kurt avında ve tavşanların yerini keşfetmek için kullanılır. En iyi iz süren köpeklerden biridir. Koku alma duyusunun olağanüstü olmasının yanısıra, avın ne kadar uzaklıkta olduğunu belirtecek şekilde çeşitli tonlarda havlayabilir.

  2. Blue de Gascone göre sesinde bir değişiklik vardır yani gascone tavşan oynağında ses yaptığı zaman tavşan çok rahatsız olur ve köpeği kendine fazla yaklaştırmadan gizlice yatağından kalkıp gider ya!- oysa ariegeoislerin sesleri gascone göre daha tok çıkar tavşanı beynine giren rahatsız edici ses yoktur yine gür seslidir ama tok bi sesi vardır.dolayısıyla tavşan avına daha yatkındırlar.rastgele.