Etkin Zaman Kazanmada Yapılacaklar Listesinin Önemi

Etkin zaman kazanmanın ilk adımı, düzgün bir yol izlemenizi sağlayacak amaçlar edinmektir. Öncelikli, ertelenebilir ve vazgeçilebilir işler arasında zekice tercihler yapmalısınız. Bunu yaptıktan sonra önünüzdeki zamanı organize edip programlayabilirsiniz.

Day-Timers’ın açıkladığı gibi “Bazı insanlar her şeyi hatırladıklarını söylerler: Randevular, iş atamaları, bitim tarihleri, adımlar, projeler… her şey. Ne yapacaklarını söyleyecek bir listeye ihtiyaçları yoktur.”

Bu sizin için doğru olabilir ama hatırlama işlemi, harcanan zaman ve çaba açısından biraz zahmetlidir. Kafanızı, yapılması gereken şeylerin ayrıntılarına yorarak değerli enerjinizi harcamış olursunuz.

Pek çok insanın yaptığı listeler hiçbir amaca hizmet etmez; plansızdırlar, işlerin öncelik sıraları ve her iş üzerindeki ilerlemeyi izleyen, bunu değerlendiren bağlantıları yoktur. İşte bu tip insanlar hep, “Günler nasıl geçiyor, anlamıyorum,” diyenlerdir. Bu doğru.

Day-Timers şunu da ekliyor. “Zamanınızı kontrol altına almak, kendinizi de kontrol etmeyi gerektirir. İşe, günlük olarak yapılacaklar listesi yazma alışkanlığı edinerek başlayın: O gün yapacaklarınızı ve mümkünse neyi, ne zaman yapacağınızı yazın. Eğer bazı şeyleri programınıza o anda yerleştiremiyorsanız, “Bu Hafta Yapılacaklar” veya “Gelecek Haftalarda (ya da Aylarda) Yapılacaklar” gibi başlıklar kullanın.

Daha önce hiç bu tür listeler kullanmadıysanız, yavaş yavaş kullanmaya başlayın. Başarısızlık, çok az iş yapmak kadar, çok fazla iş yapmaya çalışmanın da sık rastlanan bir sonucudur. En etkili listeler daimi bir biçime sahip olanlardır.

How To Gain An Extra Hour Every Day, Ray Josephs