Kültürsüzlüğünüzü Kültür İle Kapatanlardan mısınız?

Nedir Kültür? peki ya Kültürsüzlük…
Google‘da bir araştırma yaparsanız binlerce tanım ve yorumlarla karşılaşacaksınız. (Kültür) (Kültürsüzlük)

Peki siz bu tanımların hangisine daha yakınsınız. Hiç test yaptınız mı? Bakın KPSS’nin 10 Temmuz 2010 tarihli Genel Kültür Testi var. Öncelikle bunu bir çözelim bakalım… Nasılsa yüzbinlerce kişi bu testi çözmek zorunda kalmıştı. Biz de çözelim ki ne kadar Kültürlü olduğumuzu görelim değil mi?

Peki bu testleri bizler çözdük. Yüksek puan aldık. Bu bizim Kültürlü olduğumuzu mu ispatlıyor. İki insan karşılıklı konuşmaya geldiğinde bu testlerde geçen konularda mı konuşuyor?

Ya peki bu testleri hazırlayan kişilerin baz aldıkları kriterler neler? Sizden daha mı bilgililer, daha mı sosyaller, daha mı yaşlı veya daha mı gençler, ya da sizden daha zengin veya daha mı fakirler? Nedir onları farklı kılan…

Bence bütün bunların hepsi boş… Ben Kültüsüzüm… ama size göre… Yüzyüze geldiğimizde benimle ne konuşacağınızı bilemezsiniz, bana birtakım sorular sorar, konuşmanın yönünü tayin etmeye çalışırsınız. Ama bunu hepiniz değil, bir kısmınız yaparsınız.

Var mı bir babayiğit, Ben herkesle herşeyi konuşurum diyen. Varsa ne kadar konuşabileceği konusunda zaman verebilecek olan…

Hadi buyrun, benim gibi Kültür seviyesi düşük biri ile kim hangi konuda konuşacak?