Mesothelioma Nedir?

Malign mezotelyoma plevra (%90), periton (%6-10) ve perikard boşluklarının seröz yüzeylerinden köken alan bir tümördür. Nadir olarak testisde tunika vagina lisden de gelisebilmektedir.

Mesothelioma , hemen hemen her zaman asbest maruz kalma nedeni kanser şeklidir. Bu hastalık, Malign hücreler mesothelium geliştirmek, vücudun iç organların çoğu, astar koruyucu kapsar. Onun en sık yer, plevra (dış astar akciğerler ve iç göğüs duvarı) olmakla birlikte, peritoneum (karın boşluğuna astar), kalp, pericardium (kalbi çevreleyen sac) veya tunica vaginalisinde oluşabilir.

Mezotelyoma geliştiren insanların çoğu, nerede asbest parçacıklar inhale ya onlar asbest tozu ve diğer yollarla lif maruz edilmiştir işlere çalıştım. Ayrıca asbest ile çalışmış bir aile üyesi giysi yıkama bir kişi mezotelyoma geliştirmek için risk koyabilirsiniz sürülmüştür. Akciğer kanseri, aksine mezotelyoma sigara arasında hiçbir ilişki yoktur, ancak büyük ölçüde sigara diğer asbest kaynaklı kanser riskini artırır. Asbest fonlar veya dava ile tazminat, mezotelyoma (bkz: Asbest ve hukuk) önemli bir konudur.

Belirtiler mezotelyoma plevral efüzyon (akciğer ve göğüs duvarı arasında sıvı) veya göğüs duvarı ağrı ve kilo kaybı gibi genel belirtiler nedeniyle nefes darlığı içerir. Tanı göğüs Röntgen ve CT tarama ile şüpheli ve biyopsi (doku örneği) ve mikroskopik inceleme ile onaylanır. Bir thoracoscopy (göğüs bir kamera ile bir tüp takılması) Biyopsiler çekmek için kullanılabilir. Daha fazla sıvı birikimi ve akciğer basarak önleyen maddeler (pleurodesis denilen) plevral alana tıkamak için Talk gibi giriş sağlar. Kemoterapi, radyasyon tedavisi veya bazen cerrahi tedaviye rağmen hastalık kötü prognoz taşır. Tarama testleri için erken teşhis mezotelyoma hakkında araştırmalar devam etmektedir.

Alıntı