Çukurova nın Kalbi…Adana

Genel Kültür

ADANA Doğu Akdeniz’de, Orta Toroslar ile kıyı arasında il. Batıda İçel, kuzeyde Niğde ve Kayseri, doğuda Kahramanmaraş, Osmaniye, güneyde de Hatay ve Akdeniz kıyıları arasında kalır. İl merkezi Adana, Türkiye’nin yedinci büyük kentidir ve Çukurova’nın kuzey kenarında kurulmuştur.

Yer şekilleri bakımından farklı iki bölümden oluşur: 1) Birbirinden derin vadilerle ayrılmış sıralar hâlinde uzanan, yer yer plato düzlükleri oluşturan Orta Toroslar. 2) Bu dağların önünde, yalnız Akdeniz kıyılarının değil, bütün Türkiye’nin en geniş, en verimli ve kalabalık ovaları: Yukarıova ve Çukurova. Bu iki geniş ova, Ceyhan ve Seyhan’ın eseridir.

Torosların yüksek kısımları hariç, ilin geniş bölümünde Akdeniz iklimi görülür. Ekonomik düzeyiyle Türkiye’nin başta gelen illerinden biridir. Çok çeşitli tarım (buğday, sebzecilik, turunçgiller, yerfıstığı ve özellikle pamuk) ve çeşitli sanayi kolları gelişmiştir.

Torosları aşarak gelen demiryolu ve çok düzenli bir şebeke oluşturan karayollarıyla dikkati çeker. Avrupa ile Ortadoğu ülkeleri arasında transit ticareti sağlar. Adana’nın ilçelerinden Osmaniye; Düziçi, Bahçe ve Kadirli ilçelerini içine alarak 1996 yılında il yapılmıştır.