Pazarda tezgah açmanın tam zamanı dedik ve sorduk

Pazarda tezgah açmak ne kadar mantıklı olur?

Bu hafta bayram ve herkes bir telaş içinde… Bayramda ne giysem, nereden giyinsem, ne alsam, ne kadara alsam…Bayramı da bir kenara bıraktım sonraki haftalarda bir de okullar açılıyor…

Havalar bir açılıp bir kapanırken bayramda ne giyeceğiz derdine düşmek sanırım yanlış olmaz. Daha yaz mevsiminin tadını çıkaramadan havalar soğudu bile. Şimdi bayramda hava sıcak mı olur, soğuk mu olur?

TRT Haber’de;

Yusuf Ziya Yavuz, “İlk üç gün önemli bir yağış yok. Cumartesi akşam saatlerinden itibaren Marmara’da yağışlar başlıyor. Pazar günü de Marmara, İç ege, Göller Yöresi, Batı Karadeniz’de yağışlar görülecek” şeklinde konuştu.

demekteler. Bu durumda İstanbul’un belli semtlerindeki hava koşullarının birbirini tutmadığını ve her an ani bir yağmurla karşılaşacağımızı düşünürsek, yaz mevsiminden uzak ama ilkbaharımsı bir hava yaşayabiliriz demek ki. O zaman tedbiri elden bırakmamak gerekir. O zaman ne yapacağız? Kendimize hiç olmazsa bir şemsiye, eğer var ise çocuklarımıza da uzun kollu kıyafetler alacağız. Yani bayram tebriğine giderken ellerimizde yedek kıyafetlerin bulunduğu çantacıkları da taşımaya devam edeceğiz…

Gelelim bu kısmın pazar tezgahları ile alakasına… Pazarcılar şimdi bayram telaşı yüzünden ne satmaktalar. Eski sezona ait yazlıkları mı, yoksa yeni sezona ait mevsimlik kıyafetleri mi?

Bence tezgahı ikiye bölmek en mantıklısı. Yalnız fiyatları da dengeler iseler, bayram öncesi iyi bir pazar haftası geçirebilirler…

Şimdi de okul haftasına gelelim… Benim oğlum ana sınıfına başlayacağından ne yapacağımızı bilemez durumdayız. Birde yeni bir okulda eğitime başlayacağından neyle karşılaşacağımız da meçhul. Hem de pilot okul olacakmış. Artık düşünün yaşadığımız stresi…

Okul kayıt parası, kıyafetler, velilere verilecek uzun uzun listeler, aniden çıkan eksikler falan falan… Ya yok mu bunun bir orta noktası. Çocuklarımızı bu küçük yaşlarında okula yazdırmak zorunda kaldığımız gibi, soyup soğana çevrilmeden de kurtulamıyoruz. Kendi bütçemize göre de bir şey alamıyoruz. Alamadığımız zaman da çocuğu kayıt ettiremiyoruz ya da çocuk okutturacağız diye de borç altına giriyoruz. Bu nasıl iş anlamadım.

Zorunlu eğitimin amacı nedir, Allah aşkına… Velileri zora sokup, hayatlarını daha da çekilmez hale getirmek mi?

Ben çocuğumun belli bir eğitim almasını tabi ki istiyorum. Çünkü biz anne-babaların onlara verebilecekleri bilgi belirli  sınırlarda ve özellikle bu yaştaki çocuklar öğrenmeye aç bir şekilde ardı arkasına sorular sorabilmekte ve bizleri işin açıkçası ağzı açık bırakmaktalar.

Bu derece meraklı bir çocuğu okula göndermeyeceksin de ne yapacaksın değil mi? Peki nasıl…

Biz dedik ki… Artık bayram haftasını kaçırdık, okul haftası en az 15-20 gün devam eder… Bu durumda bir tezgah açalım da şu çocuğun okul masraflarını çıkaralım. Ama şimdi herkes okul malzemesi satacak, biz de bunların arasına katılırsak bize ne kadar ekmek parası çıkar ki?

Bir günlük tezgah için 50 TL para ödediğimizi düşünün. Şimdi ne satmalı ve İstanbul’da nereden temin etmeli…