İşverenler, Çalışacak İnsan Değil Köle Arıyor Herhalde…

Bugün okuduğum bir haberi değerlendirmeden geçemeyeceğim.

NetHaber’de yayınlanan bu haberde; İŞKUR tarafından İşverenlere yönlendirilen işsizlerin büyük çoğunluğunun işe alınmadığını ve hatta bazı durumlarda işsizlerin işi beğenmeyerek açıkça red ettiklerini okudum:))

Haber metnini aşağıda yayınlıyorum. İsterseniz ilgili site üzerinden yorumlarınızı iletebilirsiniz. Ama ben kendi yorumumu burada sizlerle paylayım…

Bu zamanda işçi mi, işveren mi olmak zor anlamıyorum. İşsizlik rakamları malumunuz ve buna bağlı olarak İŞKUR’a kayıtlı olan işsiz sayısını da tahmin edersiniz. Peki;

  • İŞKUR’a başvuran kişilerin nitelikleri neler?
  • Kimler İŞKUR’da iş sırası bekliyor?
  • Bu kişiler nasıl bir iş arıyor?
  • Bu kişiler ne kadar ücret istiyorlar?
  • İŞKUR’da mevcut olan veri tabanındaki bilgileri İşverenler inceleyemiyor mu?
  •  Aradıkları elemanların nitelikleri tam olarak bildirmiyorlar mı?
  •  Herkez başına buyruk mu hareket ediyor?

v.b. gibi gibi gibi…. bu soruların ardı arkası kesilmez.

Burada kimin ne yapmaya çalıştığı belli değil. Herkes kafasına göre hareket ediyor sanırım. İŞVEREN istihdama verdiği destek konusunda bölgesel olarak teşvik alıyor ama eleman almaktan çekiniyor….

İŞSİZ, iş arıyor görünüyor ama İSSİZLİK ödeneği almaya devam ettiği için biraz daha kurumu oyalamaya devam ediyor.

İŞKUR, bakın işkur konusunda gerçekten yorum yapamıyorum. Çünkü hayatımda birkez İŞKUR’dan içeriye adım attım. O da farklı bir amaç içindi. Seneler geçti yeniden uğramadım. Uğrama gereği de duymadım.

Sonuç olarak Türkiye’de İşsizlik sorunu bir türlü çözüme ulaşamayacak. Bunun sorumlusu ise maalesef tek bir kişi veya kurum değil…

İşverenler, İŞKUR aracılığıyla görüştükleri işsizleri büyük bölümünü işe almak için yeterli görmedi.

İşveren ve işsizler, geçen yıl İŞKUR aracılığıyla 458 bin 688 görüşme gerçekleştirdi.

İşverenler, bu görüşmelerde bir araya geldikleri 349 bin 156 işçiyi, işe almak için yeterli bulmadı. İş görüşmesi başarısızlıkla sonuçlananların oranı yüzde 76’yı buldu.

Bazı işsizler ise kendilerine önerilen açık işleri reddetti. Bu kapsamda 4 bin 269 kişi İŞKUR aracılığıyla önerilen işleri çeşitli nedenlerle kabul etmedi.

Bunun yanında, İŞKUR, kuruma başvuran işçilerin bir bölümü için ekmek kapısını araladı. İş talebiyle kurumun kapısını çalan 24 bin 152’si kadın 105 bin 263 kişi geçen yıl işe kavuştu.

İŞKUR aracılığıyla en fazla iş bulunan il İstanbul oldu. İstanbul’da bu yolla 20 bin 741 kişi işe girdi. İstanbul’u 5 bin 522 kişiyle İzmir, 4 bin 733 kişiyle Antalya, 4 bin 445 kişiyle Ankara izledi.

En az iş bulunan il ise Tunceli oldu. Tunceli’de kurum aracılığıyla işe kavuşanların sayısı 36’da kaldı. Tunceli’yi 51 kişiyle Ardahan, 69 kişiyle Ağrı, 95 kişiyle Kars takip ediyor.

Kurum Ağrı’da 1, Artvin ve Tunceli’de 6, Bayburt’ta 7, Bilecik’te 8 kadını işe yerleştirebildi. En fazla kadın işsizin işe yerleştirildiği il ise 5 bin 13 kişiyle İstanbul oldu.

İŞKUR’un ” www.iskur.gov.tr ” adresinde kişisel ve mesleki bilgilerini sisteme kaydeden işsizler, elektronik ortamda mesleklerine uygun işleri görebiliyor. Kayıtlı işsizler ayrıca dilerlerse meslekleri dışındaki tüm açık iş kayıtlarına ulaşabiliyor.

ALINTIDIR…