Manyetik soğutma uygulaması

Genel Kültür

Bu yöntem manyetokalorik etki temelli bir yöntemdir. Bu yöntemle normal buzdolaplarının soğutma aralığının dışında 1 K alti sıcaklıklara da soğutma yapılabilir. Temelleri 1926-27 yıllarında Debye ve Giauque tarafından atılmıştır. İlk çalışan manyetik soğutucu 1933 başlarında tasarlanabilindi. Çalışma prensibini özetleyen ve normal buhar döngülü soğutucu ile karşılaştırmasını yapan sema aşağıdaki gibidir.

1. Adiyabatik manyetik alan uygulamasi: sistemin cevreyle olan isil izolasyonundan sonra disaridan bir manyetik alan uygulanir. Bu alan baslangicta duzensiz dagilmis molekullerin manyetik alana gore dizilimlerini saglar. Manyetik alan nedeni ile entropisi ve isi kapasiteleri azalan molekullerin (ya da atomlarin) sicakliginda bir artis olur.

2. izomanyetik entalpi transferi: bu basamakta disaridan uygulanan manyetik alan sabit tutularak sistemden su veya helyum gibi bir akiskan gecirilerek Q kadar isi uzaklastirilir.

3. adiyabatik demanyetizasyon: baslangiz sicakligina sogutulmus maddenin cevreden tekrar izolasyonu saglandiktan sonra onceki basamaklarda kesintisiz uygulanan manyetik alan kesilir. Bu da ikinci basamagin tam tersi etki ile entropi ve isi kapasitesinde artmaya ve bu nedenle de sicaklik dusmesine neden olur.

Buradan sonra sistem basa doner tabi eger sisteme disaridan bir isi akisi olura. Disaridan sızan enerji sistemin basa donmesini saglar.

Not: buzdolabinin kapagi hic acilmazsa ve mukemmel bir izolasyonu varsa motor calismak zorunda kalmaz. Bu da onun gibi.