Hamile kalma şansınız ayın hangi döneminde daha fazladır?

Verimliliğin en yüksek olduğu dönem kadının yumurtlama gününe en yakın olan 3 – 4 günlük dönem. 28 günde bir adet gören bir bayanda âdetin ilk gününden ilk gününe 28 günlük süreci olan bir bayanda âdetin 14. günüdür.

14. güne yakın olan 10 ile 14. günler arasında gebelik şansının en yüksek olduğu, yumurtlamanın olacağı süreçtir. Ama siklusun uzunluğuna göre bu kadından kadına değişken bir süreç.

Mesela şöyle bir örnek vereyim: 30 günde bir adet gören hastada, yumurtlama günü 16. güne kayar veya 26 günde bir adet gören bir hastada 12. güne kayar. Bunu hesaplayabilmesi için çok basit bir yöntem var.

Dönemi hesaplamak için adet periyodunu bilmek gerekir

Âdetin ilk gününden diğer ilk gününe kadar olan süreci bulacak rakamsal olarak, bundan 14 çıkartarak yumurtlama gününü kesin olarak hesaplayabilir. Ama tabi yumurtlamanın tam hesapladığı gün olacağının da bir garantisi yok.

Dolayısıyla örnekteki hesaba göre bugüne yakın olan son 4 günlük aşamada yani 10 ile 14. gün arasında gebeliği yakalayabilmek açısından en sık cinsel ilişkinin yapılması gereken süreç.