Medvedev: BRİC zirvesi beklentilerimizi boşa çıkarmadı

Dünyada en hızlı büyüyen ekonomiye sahip ülkeler arasında başı çeken Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin`in liderleri, ilk BRIC zirvesi için Rusya`nın Yekaterinburg kentinde buluştu.

Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev, BRİC zirvesinden sonra yaptığı açıklamada, zirvenin beklentilerini boşa çıkarmadığını söyledi.

İnterfax haber ajansının haberine göre, zirvenin tarihsel önem taşıyan bir zirve olduğunun altını çizen Medvedev, BRİC toplantısının hem ciddi hem de verimli geçtiğini ifade etti.

Zirvede tarafların güncel sorunların çözümüne dair görüşlerini açıkladığını belirten Rus lider, BRİC`in hedefinin uluslararası arenada kolektif ve hukuki kararların alınması olduğunu kaydetti.

BRİC ülkelerinin uluslararası konularda daha adaletli karar alma mekanizmasının oluşturulması olduğunu ifade eden Medvedev, BRİC zirvesinin bu anlamda önemli bir adım olduğunun altını çizdi.

Zirve sonucunda Rusya, Brezilya, Hindistan ve Çin liderlerinin bakanlarına dünyanın yeni finansal yapısını çizmeleri konusunda direktif verdiğini belirten Medvedev, bir sonraki zirvenin 2010 yılında Brezilya`da gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Rusya.ru