Kadınlar, mutlaka bu testleri zamanında yaptırın.

Sağlık

Her bireyde olduğu gibi erken teşhis, hertürlü hastalıkta önemli bir yer tutar. Bu nedenle özellikle kadınların belirli dönemlerde yaptırmaları gereken testler bulunmaktadır.Son yıllarda sıkça adını duyduğunuz kanser, şeker, tansiyon gibi hastalıklara yakalanmamak için aşağıdaki testleri yaptırmayı ihmal etmeyin.

1. Mamografi: 40 yaşından sonra yılda bir kez yaptırılmalı.
2. Göz tansiyonu ölçümü / Tonometre: 45 yaşından sonra yılda bir kez yaptırılmalı. Ailede göz tansiyonu varsa ve diyabetliyseniz 30 yaşından itibaren yılda bir kontrol yaptırılmalısınız.
3. Efor testi: 45 yaşından sonra her yıl yaptırılmalıdır.
4. Smear testi. 20 yaşından sonra 3 yılda bir kez yaptırılmalıdır. Cinsel yolla bulaşmış bir hastalığınız varsa, birden fazla cinsel partneriniz olmuşsa, daha önceki testlerinizde anormal bir sonuç bulunuyorsa; bu test yılda bir kez tekrarlanmalı. Eğer 65 yaş üzerindeyseniz, artık sonuçlarınız normal çıkıyorsa ve başka nedenlerden dolayı rahim kanserine yakalanma riskiniz artış göstermiyorsa ya da histeroktomi yaptırmışsanız; doktorunuz ‘smear testi’ yaptırmayı bırakmanızı önerebilir.
5. Vajinal ultrason: 20 yaşından sonra 3 yılda bir kez yaptırılmalı.
6. Cilt kanseri muayenesi: 20 yaşından sonra yılda 1 kez yaptırılmalı.
7. Kan tahlilleri: 35 yaşına kadar 5 yılda bir, 35 yaş üstü yılda bir şeker ve kolesterol tahlili yaptırılmalıdır.
8. Kemik yoğunluğu ölçümü: 45-60 yaş arası 2 yılda bir, 60 yaş üstü yılda bir yaptırılmalı.
9. Ağız ve diş sağlığı için tükürük testi: 40 yaş sonrası diş hekimi kontrolü her yıl, tükürük analizi 5 yılda bir yaptırılmalı.
10. Kolonoskopi: 65 yaşından sonra 5 yılda bir yaptırılabilir