Fallop Tüpleri Nedir?

Sağlık

Her biri yaklaşık 10 ar cm. uzunluğunda, uterusun üst köşelerinden yumurtalıklara kadar uzanan iki borudur. Tuba uterina veya uterus tüpleri de denir.

Yumurta hücresinin (ovum) fallop tüplerine doğru ve bu tüplerin içerisinde hareket etmesi, tüpün ve/veya overlerin çevdesindeki pıhtılaşmadan (koagülasyon) etkilenebilir.

İyi işlev gören bir fallop tüpünün varlığı, gebelik için kesin ön-koşuldur. Kadınlardaki fertilite sorunlarının %15 kadarı, tüp sorunlarına bağlanabilir. Tüpler tıkalıysa, yumurta hücresinin ve sperm hücrelerinin (birbirlerine doğru) taşınması artık olanaksızdır.

Vajinadaki bir enfeksiyonun rahimden geçerek tüplere ve karın boşluğuna ulaşması, tüp sorunlarının ve pelvisteki nedbe dokusunun en sık karşımıza çıkan nedenidir.

Eğer tüp over yakınında tamamen tıkanmışsa, sıvıyla dolabilir; bu duruma hidrosalpinks adı verilmektedir. Bu durumda fallop tüpü, işlevini kaybeder, tüpün mukozası ve çevresindeki kas dokusu da çoğu zaman zarar görür. Bazen tüplerin yalnızca,  parmak benzeri uzantıları olan ve yumurta hücresini ‘yakalayan’ (fimbrialı) ucunda deformasyon (şekil bozukluğu) vardır ama tüpün geri kalan kısmı açıktır.