Çocuklarda astım nasıl tedavi edilir?

Sağlık

Tüm allerjik hastalıklarda olduğu gibi astımda da birinci basamak tedavi allerjik olunan maddeden uzak durmaktır. Uygun öneriler doğrultusunda alınacak çevre önlemleri ile hastalık belirtilerinin ve bronşlardaki aşırı duyarlılığın belirgin derecede azalması mümkündür.

Benim oğlum için de yaklaşık 1 yıl önce alerjik astım teshisi kondu. Aslında oğlum genizeti ve bademcik problemi nedeniyle takip edilmekteydi. Bu tedavi sırasında 3 aydır kullanılan ilaçların kesilmesi sonrasında öksürük ve hırıltıların yeniden başgöstermesi ile çocuk doktoruna yönlendirildik. Yapılan kan tahlili sonrasında alerjik astım olduğu anlaşıldı. Biz doktorumuzun önerileri doğrultusunda evimizi kökten değiştirdik. Eski evimizden taşınıp, daha havadar yeşil alanı olan bir eve taşındık. Evdeki eskimiş mobilyalar atıldı, halıların tamamı, tüller, çocuğa ait oyuncaklar, tüylü giyecekler kaldırıldı. (Evimiz tam takır, kuru bakır oldu) Yeni eşya almadık, bu toptan temizlik 1-2 ay idare etti, sonrasında yapılan kontrolde bronşların rahatladığı ama alerjik sebebin ortadan kalkmadığı, birşeyin gözden kaçtığı ifade edildi. Biz de bunun üzerine evimizde olan eşyaları yeniden gözden geçirdik. Sadece yattığımız yataklar ve beyaz eşyalarımız vardı. Eh artık bunları atamazdık zaten. Bizde mecburen temizlik robotu almak zorunda kaldık. Ama inanın şu yattığımız yataklardaki pisliği siz görseniz bu insanlar hiç mi temizlik yapmıyor dersiniz. Neyse bu ilave tedbir sonrasında Devlet Hastanesinde alerji testi yaptırdık. Hiçbir maddeye alerji çıkmadı. Peki bu bizi ikna etti mi? Hayır. Çünkü bir özel hastane doktoru ile devlet hastanesi doktorunun teşhisleri ve görüşleri farklı. Ben hangisine güveneceğimi bilemedim. Malum bu tür harcamalar çok maliyetli. Her iki doktorun ortak görüşleri üzerinden hareket etmeye devam ediyorum. Allaha çok şükür şuan bir belirti baş göstermedi ama ben heran tetikteyim. En kısa zamanda yeni bir doktora daha göstericem. Bakalım o doktor ne diyecek…

Çevre önlemlerinin yeterli olmadığı, ilaç tedavisinin uygun görüldüğü hastalarda havayolu ile akciğerlere çekilip bronşları tedavi eden sprey şeklindeki ilaçlar kullanılmaktadır. Bunlar, allerjinin yarattığı bronş hassasiyetini azaltarak atakları önleyici ilaçlar ve sadece hastalık alevlenmeleri sırasında kullanılan bronş gevşetici ilaçlar olarak ikiye ayrılabilir. Son yıllarda astım tedavisinde devrim niteliği taşıyan atakları önleyici ilaçların bir çoğunda düşük dozlu kortizon bulunmaktadır. Ancak bu kortizonlar kana karışma oranı çok çok düşük, uygun dozda kullanıldıklarında kortizona ait yan etkilere yol açmayan ilaçlardır. Allerjinin bronşlarda yapabileceği kalıcı hasarı önlemede tek seçenek olarak sunulan bu ilaçlarla astım belirtileri en aza indirilmektedir. Ancak bilinmelidir ki, bu ilaçlarla tedavi hastalığı kökten yok edememektedir. Çoğu çocukta spreyler verildiği sürece etkili olmakta, kesildiğinde ise yeniden belirtiler ortaya çıkmaktadır. Allerjik astımda hastalığı kökten tedavi edecek ve doğal seyrini değiştirebilecek tek tedavi yöntemi allerji aşı tedavisidir.

ALINTI: Sağlık Bilgisi