İçeriğe geç
Anasayfa » Saç ve cilt sorunlarınız için ceviz maskesi

Saç ve cilt sorunlarınız için ceviz maskesi

Ceviz, özellikle gümüş iyonu barındıran önemli besin kaynağıdır. Gümüş iyonu, beyin için önemli bir maddedir. Bu nedenle de ceviz yağı özellikle maske yapımında çokça kullanılmaktadır.

Ceviz yağının birçok faydası olmasına karşılık raf ömrünün kısa olması nedeniyle uzun süre saklanamamaktadır. Bu da çok fazla tercih edilmemesine neden olur. Aslına ceviz yağı;

 • Cildi nemlendirip, kuru ciltleri temizler,
 • Kolesterolü düşürmektedir,
 • Müshil ve safra arttırıcı olarak da kullanılmaktadır,
 • Öksürüğü keser,
 • Yemeklerde de kullanılabilir.

Ceviz yağı saç maskesi

Ceviz yağı, genellikle saç üzerinde lokal olarak tatbik edilir. Eğer ceviz yağını yediğinizde aynı zamanda hem vücut sağlığı için hem de saç sağlığına katkıda bulunursunuz.

Ceviz yağı saça nasıl uygulanmalıdır?

Ceviz yağını, haftanın iki günü saç derisine yapılacak masaj ile yedirilmesi son derece faydalıdır. Bu masajın 10 dk yapılması kafidir. Masaj sonrasında yağı kafanızda 20 dk daha beklettikten sonra, şampuan ile yıkayıp durulayabilirsiniz.

Ceviz yağı cilt maskesi

Ceviz yağının içeriği yağ asitleri sayesinde, cildinizi ölü hücrelerden temizleyebilir ve cildinizin daha da canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Cildinizi onaran ceviz yağı maskesi için gerekli malzemeler şunlardır:

 • 1 çay kaşığı ceviz yağı
 • 1 çay kaşığı portakal suyu
 • 2-3 çay kaşığı süt
 • 1 çay kaşığı bal

Cildinizi onaran ceviz yağı maskesinin hazılanışı:

Bütün malzemeleri cam bir kase içine alıp güzelce karıştıralım. Daha sonra da bu karışımı masaj yaparak cildimize sürelim. Karşımı 10 dk kadar beklettikten sonra da yüzümüzü ılık su ile güzelce durulayalım. Bu karışımı hafta 1 kez uygulayabilirsiniz.

Ceviz yaprağı maskesi

Ceviz yaprağının içindeki B1, A1 ve Omega 3 yağları sayesinde hem cildiniz hem de saçlarınız için faydalı maskeler yapabilirsiniz. Üstelik etrafınızda ceviz ağacı var ise maliyetleri daha da düşürerek bazı maskelerinizi bedavaya bile getirebilirsiniz.

Sivilceler için ceviz yaprağı maskesi

Sivilceler için ceviz yaprağı maskesi için gerekli malzemeler şunlardır:

 • 500 gr su
 • 20 gr ceviz yaprağı

Sivilceler için ceviz yaprağı maskesinin hazırlanışı:

500 gr kaynayan suyun içine küçük parçalar haline getirdiğimiz ceviz yapraklarını atıp yaklaşık 1-1,5 saat kısık ateşte bekletelim. Daha sonra karışım ılıdıktan sonra cildimize günde 3 defa masaj yaparak uygulayalım.

Düzenli kullanım sonrasında yaklaşık 1 hafta içinde cildimizdeki değişimin farkına varmaya başlayacağız. 1 ay içinde de cildimizdeki sivilcelerin tamamen yok olduğunu göreceksiniz.

NOT: Hazırladığımız bu suyu içtiğimiz takdirde vücudumuzdaki iltihaplarında yok olacağını bilmenizi isteriz.

Ceviz kabuğu ile saç maskesi

Prof. Dr. Ahmet Maranki, cevizin sert kabuğu ile yapılan son derece basit ve faydalı bir karışım tavsiye etmiş. Bu karışım için; 20 adet ceviz kabuğu ve 5 bardak su gerekli. Tüm bunları bir kap içinde 20 dk süre ile kaynatıyoruz. Daha sonra da günde en az 1 kez olmak üzere sabah ve akşam bu su ile saçlarımızı yıkıyoruz.

1 haftalık düzenli kullanım sonrasında hem saç dökülmelerinizin azaldığını hem de saçlarınızın daha da yumuşak olduğunu göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir