Aşırı stres baskısıyla başa çıkabiliyormusunuz?

Aşırı stres baskısıyla başa çıkabiliyor musunuz

Aşırı Stres Nedir: Size karşı tehdit ya da zorluk oluşturan bir durum ortaya çıktığında (örneğin seminer grubunuza bir sunum yapmanız ya da patronunuzla görüşmeniz gerektiğinde) alarm çanları çalmaya başlar. Stres, duygularınızı, hareketlerinizi ve sağlığınızı etkileyebilir. Aşağıda aşırı stresin yarattığı etkileri listeledik, bu işaretler farklı şiddet düzeylerinde ortaya çıkabilir.

Üniversite hayatının zorlukları başa çıkma sınırınızı sürekli aşıyor ve bahsi geçen belirtiler kronikleşiyorsa problem çok daha önemli demektir. Bu durumda stresin duygusal ve fiziksel belirtileri sizde daha da fazla stres yaratır ve bir kısır döngüye girmiş olursunuz.
Aşırı stresi yenmek için fazla stresin size etkilerini teşhis etmelisiniz.

Aşırı stres altında mısınız?

Aşağıdaki kontrol listesine bakın ve stresin sizde yarattığı etkileri işaretleyin.

KONTROL LİSTESİ:

AŞIRI STRESİN BELİRTİLERİ

Endişe, kaygı
Korku
Düşük özsaygı
Sık sık hata yapma
Yorgunluk
Mide bulantısı
Bayılma nöbetleri
Baş ağrısı
Kabızlık ya da ishal
Terleme eğilimi
Sık hazımsızlık ya da mide yanması
Aşırı iştah
İştah kaybı
Karar verme güçlüğü
Konsantrasyon zorluğu
Baş etme gücünden yoksun hissetme
Ağlama isteği
Duygusal patlamalar
Uyku zorluğu
Artan içki ve sigara kullanımı
Artan kafein ve ilaç kullanımı
Aşırı özeleştiri
İşler arasında gidip gelme, başlama güçlüğü
Ani duygusal değişimler
Öfke krizleri

Eğer bu işaretlerden en az beş tanesini kendinizde gözlemliyor, ya da bir iki tanesinin giderek şiddetlendiğini fark ediyorsanız daha derin bir fiziksel ya da duygusal probleminiz olabilir. Hekiminize danışıp tıbbi yardım almalı ya da okulunuzun rehberlik servisinden faydalanmalısınız.

Stresle Savaşma Yeteneğiniz

Etkin bir stres yönetimi özgün stres profilinize ve strese verdiğiniz tepki modeline uygun olmalıdır. Stresi yenme yeteneğinizi, üniversitede karşı karşıya kaldığınız zorluklar gibi dışsal faktörler kadar, özsaygınız ve becerilerinize olan inancınız gibi içsel faktörler de etkiler. Çok sayıda araştırma göstermiştir ki kendinize gösterdiğiniz ilgi, zamanınızı ve çalışmalarınızı planlamanız, sağlıklı ve dengeli bir hayat tarzı sizi fazla stresten koruyan başlıca unsurlardır. Gerçekten çaba gerektiren bir dönem geçiriyor ve kendinizi fazla stres altında hissediyorsanız aşağıdaki 6 adımı izleyerek stresinizi yönetebilirsiniz.

Stresin üstesinden gelmek için 6 adım

Egzersiz yapın: Aerobik, Takım Sporları, Yüzme
Rahatlayın: Sıcak banyo, mum ışığında sevdiğiniz bir müzik eşliğinde dinlenmek
Kendinizi şımartın: Çikolata, aromaterapi
Olumlu Düşünün: Olayların iyi yönlerini görmeye çalışın. Olumlu sonuçlar hayal edin.
Yeni bir perspektif edinin: Alışılmadık bir şeyler okuyun, farklı bir yere gidin, rutin hayatınızın dışına çıkın.
Eğlenin: Sizi güldüren bir arkadaşınızla görüşün, en sevdiğiniz filmi izleyin.

Farkındalığınızı artırarak stres yönetimini öğrenmek üniversite hayatınızı kolaylaştırmakla kalmaz. Kariyeriniz açısından da bu paha biçilmez bir yetenektir. Strese karşı dayanıklılığınız gelecekteki işverenlerinizin gözünde tercih sebebi olacak!

Yaşadığınız problemler, endişeler ve çelişkiler ne olursa olsun, unutmayın ki hiçbir zaman yalnız değilsiniz, her zaman size yardım edecek birileri vardır. Sorunun niteliğine göre farklı deneyim ve becerilerdeki insanlardan yardım istemekten çekinmeyin.

Bu metin Pearson Education Ltd.’in FTPH etiketli Graduate Career Handbook (Mezun Kariyer El Kitabı) yayınından alınmıştır.